Jubileuszowa Gala 70-lecia II LO w Jeleniej Górze

Jubileuszowa Gala 70-lecia II LO w Jeleniej Górze

Sporo znamienitych gości w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w piątkowe popołudnie (17 listopada), uroczyście świętowało piękny jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida. W ciągu minionych 70 lat (1947 – 2017), cieplicką szkołę opuściło 10 tysięcy absolwentów. Teraz są oni politykami, pracownikami nauki z profesorskimi tytułami, reżyserami filmowymi i teatralnymi, nauczycielami, inżynierami, biznesmenami, oficerami służb mundurowych, dziennikarzami i cenionymi reprezentantami wielu innych zawodów. Aktualnie w 17 klasach licealnych popularnego „Norwida” uczy się prawie 500 uczniów.

Podczas trzygodzinnej Gali było niezwykle miło, radośnie, ciekawie, wspomnieniowo, z humorem, bukietami kwiatów, prezentami i życzeniami. Od sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzeny Machałek, posła na Sejm RP Zofii Czernow, senatora Krzysztofa Mroza, radnego sejmiku województwa dolnośląskiego Marka Obrębalskiego oraz od absolwentów II LO, prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły (rocznik ukończenia II LO 1977), radnych Anny Ragiel i Leszka Wrotniewskiego, starosty jeleniogórskiego Anny Konieczyńskiej, władz wyższych uczelni, dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Certyfikaty dożywotniego tytułu „Jestem z Norwida” otrzymali poprzedni dyrektorzy II LO, Franciszek Kobusiński, Edward Dziubek i Jadwiga Dąbrowska.

Chlubą Liceum, które od 1994 roku należy do szkół stowarzyszonych w UNESCO, są uczniowie osiągający sukcesy krajowe i europejskie, nawet światowe, w dziedzinach naukowych, artystycznych i w sporcie – podkreśliła dyrektor Iwona Kumek. - ”Norwid” jako jedyna szkoła w Jeleniej Górze ma przyznany przez MEN i ORE Certyfikat Szkoły Odkrywców Talentów. Wysoki odsetek absolwentów studiuje na renomowanych uczelniach w Polsce i za granicą.

Na jubileuszowej Gali wśród wielu absolwentów II LO gorąco oklaskiwano najstarszych, Zbigniewa Lipińskiego (matura 1951 rok) i Stefana Bałkowskiego (matura 1953), a także byłych nauczycieli różnych przedmiotów. W imieniu uczniów „Norwidowe” roczniki według szkolnych stopni „oceniła” uczennica klasy 2 A, Weronika Podroużek. Galę popisowo prowadzili absolwenci, Aleksander Pietryniecz i Martyna Dukowicz. Oprócz tej ostatniej (śpiewała piosenkę Katie Melua „Shy Boy”), w programie artystycznym wystąpili Marta Zagajewska, Wojciech Kowal, Natalia Droń, Paulina Bocian, Justyna Sieniuć, Agnieszka Michałkiewicz i Kinga Waszniewska oraz reaktywowany zespół Stress 15.

W sobotę, 18 listopada, w godzinach 9 – 15, absolwenci II LO w klasach spotkają się z nauczycielami i kolegami. Jubileuszowe uroczystości rozpocznie msza święta w cieplickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Godzinę później na cmentarzu parafialnym przy ulicy Jagiellońskiej zaplanowano złożenie kwiatów na grobach nauczycieli „Norwida”.

jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (1).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (2).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (3).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (4).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (5).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (6).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (7).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (8).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (9).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (10).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (11).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (12).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (13).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (14).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (15).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (16).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (17).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (18).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (19).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (20).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (21).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (22).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (23).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (24).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (25).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (26).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (27).jpg
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (28).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (29).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (30).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (31).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (32).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (33).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (34).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (35).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (36).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (37).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (38).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (39).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (40).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (41).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (42).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (43).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (44).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (45).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (46).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (47).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (48).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (49).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (50).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (51).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (52).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (53).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (54).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (55).JPG
jubileusz 70-lecia IILO fot STOB (56).JPG

Komentarze (20)

a kodziara po co tu?

Jelonka napisała prawdę o obraźliwym zachowaniu szkoły wobec zaproszonych gości. Nowin na to nie stać? Szkoła reprezentuje kulturę rodem z PRL-u.

Przeciwnie, koncert był rewelacyjny, wyszło może 10-15 osób, a nie pół sali, a to, ze PIS się poczuł urażony, cóż...smutne, że te utwory grał zespół STRESS w 1984 r. (sprawdź sobie na Youtube i ich płytach - od zawsze były te utwory) i teraz zagrane idealnie pasują do otaczającej nas rzeczywistości. Dlaczego tego nie rozumiesz ???? To jest dopiero tragedia Polski, że minęło tyle lata a wciąż tu jak bumerang czasy wróciły :-( Brawo II LO.

"Skojarzenia to przekleństwo lecz możemy dziś dać głowę, jakiekolwiek podobieństwo, było czysto przypadkowe". Kultura rodem z czerwonego podwórka! Najpierw Norwid zaprasza gości, a potem ich obraża. Zawsze będziecie w tyle za Żeromem. Na nic Wasze starania. Brakuje zwykłej kindersztuby od dyrekcji aż po zwykłego ucznia.

Skoro wszyscy wszystko wiedzieli a repertuar z 1984 roku co niektorym wydaje sie nadal aktualny to pytam organizatorow obchodow tego jubileuszu jakim prawem w swoje rozgrywki polityczne wplatali bylych absolwentow i obecnych uczniow szkoly. Ciesze sie ze tym razem nie skorzystalam z zaproszenia i dzieki temu nikt nie bedzie utozsamial mojej osoby z poparciem dla tego zalosnego przedstawienia i jeszcze bardziej zalosnych zachowan ludzi za to odpowiedzialnych.

Chciałam wziąć udział, niestety o 14.00 jeszcze pracowałam. W programie hucznych obchodów dzisiaj miały być złożone wiązanki na grobach n-li. Np. u p. Krzyżanowskiej dwa malutkie znicze, a u p. Burzyńskiego- nic. Dla kogo tak naprawdę zorganizowano tę uroczystość?

Pani Storosto jak tam sprawa czlonka zarzadu wykasnila pani juz wszystko

Nikt nikogo nie obraził.
Skoro ktoś się poczuł dotknięty widać ma coś na sumieniu. Sztuka jest po to aby poruszac sumienie,duszę.
Punk rock to sztuka jak każda inna. Można jej nie rozumieć. Ale żeby się obrażać na twórczość!!!

Moze troszkenie na temat . Bylem ostatnimi czasy na 70 leciu jednych ze szkol jelenogorskich. Problem polega na tym ,ze zamiast swieta kadry , bylej kadry i absolwentow robi sie z tego polityczne widowisko i najwazniejsi sa zaproszeni goscie - czytaj osoby aktualnie przy korycie.
Ament

To prawda - podobnie było e Mechaniku. To traci sens, 90% wystąpień to politycy....co oni tam robią??? Byli pracownicy, absolwenci to grupa docelowa na takie imprezy.

piękna gala, wspaniali prowadzący i wykonawcy, miłe przemówienia - szczególnie przypadło mi do gustu bardzo dowcipne i nie z kartki przemówienie p.Zawiły. Brawo Norwid!

Szkoda tylko, że nieładnie się zachowali i zapomnieli o zaproszeniach dla byłych pracowników Szkoły :-(

Czy to święto szkoły, czy pisiorów ?

Jubileuszowa Gala
Jeleniogórskiemu II LO strzeliła siedemdziesiątka (1947 – 2017). Pełno osób czujących się VIP-ami i za takowych uważanych przez organizatorów tego dostojnego jubileuszu oraz byłych uczniów tej znamienitej szkoły, posadziło swe szlachetne tyłki na siedziskach w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w to piątkowe popołudnie - 17 listopada. Chwalono się sukcesami szkoły i jej absolwentami, którzy tworzą historię we wszystkich zakątkach globu i we wszystkich możliwych dziedzinach. Wspominano dawne dobre czasy i wskazywano słuszny kierunek w przyszłość. Nie zabrakło kwiatów, drobnych i mniej drobnych upominków – nawet butelki wina, a także występów artystycznych. Byłem, a jakże, i ja, choć bez zaproszenia, ale za łaskawym przyzwoleniem.
W sobotę, 18 listopada absolwenci szkoły – poszczególne roczniki uczniów, spotkali się w wyznaczonych klasach. Też z nauczycielami, którzy konsumowali przygotowane ciasta w pokoju nauczycielskim, i których o to poprosili. Byłem, a jakże, i ja, choć bez zaproszenia, ale za łaskawym przyzwoleniem.
Nie powiem, przyjęto mnie miło, herbatę i niezbyt słodkie ciasto podano. O wszystkim i niczym się rozmawiało. Do czasu. Oto w ręku jednej z emerytowanych nauczycielek zobaczyłem jubileuszowe wydawnictwo z obchodów 50-lecia szkoły. A że nie mogłem sobie przypomnieć, kiedy to ja byłem jej pracownikiem, poprosiłem je do wglądu. Przeglądałem pobieżnie, przeglądałem dokładnie i nic. W wykazie nauczycieli nie istniałem. W wykazie pedagogów też mnie pominięta. Z nadzieją przejrzałem wykaz zmarłych pracowników szkoły, ale i w nim siebie nie znalazłem. Z historii i dokonań szkoły zostałem wykreślony, przepraszam, historia ta została zdekomunizowana. Zwyczajnie mnie to wk***iło, więc po powrocie do domu, za namową żony własnej, przywracam sobie i Wam pamięć tamtych dni.
W roku szkolnym 1991/92 poproszono mnie, jako już dobrze znanego w Jeleniej Górze gorszyciela młodzieży, o poprowadzenie przedmiotu Przysposobienie do życia w rodzinie i powierzono społeczne pełnienie fuchy pedagoga szkolnego. Z obowiązków swoich wywiązywałem się najlepiej jak umiałem. Niczego nie owijałem w bawełnę. Nie było tematów tabu. Żadne zadane pytanie, czy to publicznie czy indywidualnie, nie pozostało bez odpowiedzi. Myślę, że tym pozyskałem uczniów i zdobyłem ich szacunek.
Niektórzy uczniowie czuli podczas zajęć zażenowanie, a inni niedosyt. Rozmawiali o moich lekcjach z rodzicami. Nie wszystkim się one podobały. Do kuratorium docierały skargi. Dyrektorka szkoły zwracała mi na nie uwagę i prosiła o „przyhamowanie”. Nie posłuchałem – nie chciałem sprzeniewierzyć się zasadom otwartej, szczerej i merytorycznej rozmowy z uczniami. Nastał więc taki dzień, że pod wpływem Kuratorium „zwolniono” mnie ze świadczenia pracy i to przed końcem roku szkolnego. Bez słowa opuściłem szkołę.
Dziś już nie pamiętam, czy jeszcze w tym samym dniu, czy dopiero w następnym, wszyscy uczniowie przerwali naukę, wyszli przed budynek szkolny z przygotowanymi hasłami i postulatami. Dominował: My chcemy Pawłowskiego. Oświatowa „Warszawa” (był taki samochód osobowy produkowany w Polsce na radzieckiej licencji) podjechała pod mój dom – poproszono mnie o powrót do szkoły. I tak męczono się jeszcze ze mną (administracja oświatowa) do końca roku szkolnego.
I tak skończyła się moja przygoda z II LO w Jeleniej Górze. Przygoda naznaczona pierwszym i chyba jedynym w Polsce strajkiem szkolnym (uczniów) po zmianie systemu – z tego niedemokratycznego, zaściankowego, nieeuropejskiego, na ten wyjątkowo demokratyczny(?), otwarty(?), europejski(?), w którym my dziś żyjemy...

O! Pan Józef Pawłowski! Znany "gorszyciel"! :) Miło Pana wspominam z "elektronika"!!! :)

Małe siusiaki minusują?

Co do wydawnictwa z okazji 50- lecia to nie wina obecnego komitetu organizacyjnego

A jak nas czymś czestuja to nieelegancko jest krytykować. Zresztą w tym wieku zbyt słodkie może pamięć pogarszac.

- Dnia 19.Pazdziernika 2017,- " Ja zwykly szary czlowiek,taki jak wy "

- " Trzeba zmienic te wladze jak najszybciej,zanim doszczetnie zniszczy nas kraj,zanim calkowicie pozbawi nas wolnosci "

Maria, nie Marta Zagajewska

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.