Prokuratura potwierdziła zatrzymanie byłego burmistrza Bogatyni

Prokuratura potwierdziła zatrzymanie byłego  burmistrza Bogatyni

Informacje o zatrzymaniu przez CBŚP byłego burmistrza Bogatyni Andrzeja G., które podawaliśmy wczoraj nieoficjalnie, potwierdziła Prokuratura Krajowa. Funkcjonariusze Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji dokonali 13 lutego zatrzymania 5 osób. Wśród zatrzymanych jest były burmistrz gminy Bogatynia Andrzej G. oraz osoby pełniące w przeszłości funkcje w Gminnym Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Bogatyni. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze i rzeczy warte blisko 2 mln zł.

 

AKTUALIZACJA

Wczoraj (15 lutego) Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście zastosował trzymiesięczny areszt tymczasowy wobec zatrzymanych: Andrzeja G. - byłego burmistraz Bogatyni, Janusza P. - byłego członka zarządu bogatyńskich Wodociągów, Stelli G. - byłej prezes bogatyńskiego GPO oraz Sławomira Z. - byłego zastępca prezesa bogatyńskiego GPO a potem były prezesa PGE GiEK.

Jak informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej,w toku postępowania prokuratorzy Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu Prokuratury Krajowej ustalili, że zatrzymani mogli dopuścić się niegospodarności w związku z pełnieniem funkcji publicznych.

Nieprawidłowe składowanie śmieci

Z ustaleń dokonanych przez prokuratorów wynika, że na składowiska trafiały śmieci mieszane, tzn. niesegregowane, a w dokumentacji widniały wpisy, że są to odpady biodegradowalne.

W konsekwencji zaniżana była opłata środowiskowa.

Na te same składowiska, bez stosownych zezwoleń, prawdopodobnie trafiały również śmieci komunalne z Niemiec.

Z ustaleń śledczych wynika, że działania dotyczące niegospodarności obejmujące lata 2012 – 2018 mogły narazić Skarb Państwa na straty sięgające od 1,5 do 7 mln zł. W tym czasie podejrzani mogli nielegalnie zarobić około 5 mln zł.

Zabezpieczono mienie o wartości 2 milionów złotych

Na polecenie prokuratorów Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu Prokuratury Krajowej policjanci CBŚP przeprowadzili działania m.in. w Bogatyni, Porajowie i w Warszawie, w trakcie których zatrzymano pięć osób.

Przeprowadzono również przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Podczas czynności zabezpieczono m.in. dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci.

Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych m.in. pieniądze w różnej walucie, samochody oraz biżuterię, na łączną kwotę blisko 2 mln zł.

Zarzuty dla zatrzymanych

Zatrzymani usłyszeli zarzuty Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji we Wrocławiu Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty niegospodarności, przekroczenia uprawnień, przyjęcia korzyści majątkowych, fałszowania dokumentacji.

Czterej zatrzymani usłyszeli zarzuty udziały w zorganizowanej grupie przestępczej.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzję, co do stosowania środków zapobiegawczych.

Za zarzucane przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

Wśród zatrzymanych jest Sławomir Z. prezes PGE Energia. Sławomir Z. kandydował z listy PiS do Parlamentu Europejskiego. Pracował w firmach związanych z samorządem w Bogatyni. Był prezesem firmy PGE Górnictwo Konwencjonalne i Energetyka S.A. Obecnie pełnił funkcję prezesa PGE Energia Odnawialna.

Komentarze (19)

Czy pan minister Adam Lipiński i senator Krzysztof Mróz skomentują zatrzymanie prominentnych członków PiS okręgu jeleniogórskiego: Andrzeja G. i Sławomira Z.? A może to też może nie warty uwagi 'kapiszon'?

Poseł Marzena Machałek (PiS) miała kontakty ze Sławomirem Z. oraz Andrzejem G.
Prosimy o publiczny komentarz w tej bulwersującej sprawie. Milczenie poseł Machałek nie wnosi nic dobrego.

Bulwersująca to jest sprawa Piniora, też prosimy o komentarz, oczywiście publiczny.

Poseł Marzena Machałek jeszcze tak niedawno słodko mówiła z mównicy sejmowej o Józefie Piniorze.

Ale bzdury opowiadasz.Wymyśl coś lepszego!

Poseł Marzena Machałek (PiS) staje się sławna.

Wczoraj portal fakt.pl napisał sensacyjny artykuł o poseł Machałek. Tytuł artykułu:

"Śmieciowa ośmiornica działaczy PiS! Zatruwali Polskę odpadami z Niemiec".

Cytuję artykuł:

"Bogatynią na Dolnym Śląsku przez lata rządziła zorganizowana grupa przestępcza złożona z... lokalnych polityków i działaczy PiS!

W przestępczy proceder zdaniem śledczych zaangażowany był były burmistrz miasta Andrzej G. (54 l.) …

Drugim znanym zatrzymanym jest Sławomir Z. (42 l.), szef zgorzeleckich struktur PiS i bliski współpracownik wiceminister edukacji Marzeny Machałek (59 l.)".

Poseł Marzena Machałek stała się ostatnio medialną gwiazdą.

W piątek o poseł Machałek pisało wiele ogólnopolskich portali internetowych w sprawie tzw. "ośmiornicy śmieciowej". Nawet zdjęcia poseł Machałek były na pierwszych stronach sensacyjnych artykułów.

Wyraźnie napisali, że Sławomir Z., którego aresztowano, to bardzo bliski współpracownik poseł Machałek.

Hashtag dnia to #koperta.

Nie mówiąc już o tak krystalicznie czystej postaci jak Beata Sawicka - prawda?

A może swój komentarz umieszczą Ci, którzy mieli kontakty z Piniorem?

Wobec rozmiaru przestępstw popełnionych przez Tuska na szkodę państwa polskiego, nadużycia finansowe Piniora to mały pikuś.

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Wojciech Sumliński powiedział- "Posiadamy mocne dowody ukazujące związki b. premiera Tuska z niemieckim wywiadem BND. Odbywało się to za pomocą pośredników i firm przykrywkowych."... Co na to Polskie organy ścigania?

Właśnie dlatego prezes Gersdorfina i Spółka nadal kontrolują sądownictwo w Polsce, aby delikwentom pokroju Tuska, Komorowskiego, Kwaśniewskiego et consortes nie spadł włos z głowy. Układ okrągłego żłobu ma się doskonale.

Co ze spółką srebrna? Są już jakieś zatrzymania.

Skrówkale

Nie, nie. Napisałem "Skrówkale" a nie "Skrówkale" a to jest zasadnicza różnica. Jesteś zwykłym skrówkalem, chociaż, jak widać, bardzo byś chciał być skrówkalem....

WTF?

Czyli ciąg dalszy polowania na czarownice. Niebawem Zero przebije McCarthy'ego.

Nie, to misia z NJ

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.