Za odpady będzie drożej?

Za odpady będzie drożej?

Szykuje się wzrost opłat za zagospodarowanie odpadów dla tych gmin, z których śmieci trafiają do Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach-Kostrzycy. Podwyżki mają być wyższe dla gmin, które nie są członkami Związku Gmin Karkonoskich, czyli także dla Jeleniej Góry. Oznacza to podwyżki opłat dla mieszkańców.

Związek Gmin Karkonoskich, który prowadzi składowisko w Kostrzycy jeszcze nie podniósł cen, ale stanie się to na pewno w ciągu najbliższych trzech tygodni.
Michał Orman, przewodniczący zarządu Związku (i wójt Mysłakowic) przedstawia całą listę przyczyn, z powodu których opłaty muszą wzrosnąć.
- To przede wszystkim wzrost opłat marszałkowskich, które podnoszono od 70 zł przez 140 zł, do 170 zł teraz, a w przyszłym roku będzie ponad 200 zł. Z roku na rok rosną też koszty eksploatacji wysypiska, wynikające ze wzrostu cen mediów, paliw, kosztów pracy. Dodać do tego trzeba zmieniające się przepisy wymuszające kosztowniejsze działania (choćby w zakresie utylizacji i związanej z tym konieczności przewozu odpadów wysokokalorycznych). Mamy też w planie wielomilionowe inwestycje: montaż systemów, które podniosą sprawność segregacji, budowę hali dla składowania biowonnych odpadów obecnie znajdujących się na wolnym powietrzu – tłumaczy Michał Orman. - Dotychczas nie podnosiliśmy cen ze względu na te wszystkie okoliczności, ale teraz stało się to konieczne.
W jakim stopniu wzrosną opłaty Michał Orman jeszcze nie jest w stanie powiedzieć. - O tym zdecyduje Rada Związku na posiedzeniu ze trzy tygodnie – zapowiada. – Na razie prowadzimy konsultacje z gminami, od których odpady odbieramy, także z władzami z Jeleniej Góry.
To właśnie z Jeleniej Góry wypłynęła informacja, że podwyżka ma wynosić ponad 100 zł, z 285 do około 400 zł za tonę. I dla Jeleniej Góry podwyżka ma być  znacznie większa niż dla gmin należących do ZGK.
Związek Gmin Karkonoskich potwierdza, że wzrost podwyżek ma być zróżnicowany. Tak zresztą jest też w tej chwili, że gminy członkowskie płacą mniej niż te spoza związku. Jest na to dość racjonalnie wyjaśnienie, bo to gminy, które zainwestowały w KCGO ponosiły związane z tym koszty i teraz należą im się profity.
Nie godzą się z tym władze Jeleniej Góry (a już na pewno nie ze skalą zróżnicowania), które w przypadku wprowadzenia tak dużych dysproporcji we wzroście opłat zapowiedają skargę do UOKiK.
 

Komentarze (37)

Ale tego można było się spodziewać zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów na jeleniogórskie stanowiska. Czeka nas 5 lat podnoszenia cen za wszystko gdzie może miasto swoje macki włożyć. Brawa dla tych co głosowali za tą drożyzną.

Myślisz że jak w Jeleniej Górze wygrał by Pis to ZGK nie podnosił by cen?Radzę jeszcze raz dokładnie przeczytać tekst.Ostatnio koszty dosłownie wszystkiego idą ostro w górę,wystarczy zrobić zwykłe codzienne zakupy i porównać paragon obecny z tym z przed roku.No ale według naszego premiera zlikwidowano biedę w Polsce więc powinno nas stać na wszystko.

POKO ratuszowe się rozkręca. Trzymajcie się za kieszenie. Mam nadzieję, że jeleniogórzanie wreszcie przejrzą na oczy i podziękują na wyborach swoim dotychczasowym ciemiężycielom.

Koleżko "Pińcet plus" A jakie to konkretnie towary zdrożały? Eurostat, czyli urząd statystyczny waszej kochanej Unii POdaje inflację w Polsce w styczniu rok do roku 1,1%. Ciesz się bucu, że nie rządzą w kraju nieudacznicy z POKO. Szczawiu i mirabelek by zabrakło.

Bucem to sam jesteś.Twoi nieudacznicy z Pisu już pokazali co potrafią a właściwie nic nie potrafią bo to żadna sztuka rozdać kasę.Już im się pali grunt pod nogami więc zaczęli rozdawać kasę której nawet nie ma w budżecie i nie będzie.Swoimi działaniami takimi jak zakazy handlu nabili tylko kasę zagranicznym koncernom.Pewnie siedzisz na utrzymaniu mamusi skoro nie wiesz co podrożało.

Czyli uważasz, że Eurostat kłamie? Chcesz zaorać Eurostat? Chcesz zaorać Unię Europejską? A co z królem Europy? Gdzie on się POdzieje? Widzę, że Ty jesteś niebezpieczny.

sam kłamiesz. piwo mi podrożało 20-50groszy. miało być lepiej a jest gożej. co z tego zasiłku jak drożyzna sie robi to lipa

I pewnie o te POdwyżki najtańszego piwa chodzi gostkowi "pińcet plus".

do Pińcet plus Rozdawnictwo powiadasz?To widać, że chyba na bieżąco nie jesteś, bo dopiero co Jacek czy Jan Vincent zwał jak zwał Rostowski ten od "piniendzy nie ma i nie będzie" powiedział w TVN24, że 500+ na pierwsze dziecko to tak naprawdę pomysł programowy PO sprzed 3 lat.To samo mówił kilka tygodni temu Grzegorz Schetyna.Z kolei Ewa Kopacz przed kilkunastoma dniami powiedziała, że pomysł trzynastej emerytury został ukradziony przez PiS Platformie.Ciekawe, jeszcze niedawno PO była przeciw temu co robi PiS w kwestach socjalnych i straszyła rozwaleniem budżetu i bankructwem kraju, druga Grecja, a teraz sami chcą rozdawać i to chyba więcej jak PiS.I co na to wyborcy PO czy POKO, nie są skonsternowani takim zwrotem o 180 stopni PO w kwestii rozdawnictwa pieniędzy?

Jak widać dla takiego pisowskiego siepacza jak Ty albo ktoś jest z Pis albo z Po.W swojej wypowiedzi nigdzie nic o Po nie napisałem.Co do cen to trudno polemizować z kimś kto opiera swoje racje na statystyce a nie na życiu tu i teraz.

do Pińcet plus Rozumiem, że jak przyszłe wybory parlamentarne wygra inna opcja jak obecna, nie ważne jaka, ale inna i będzie rozdawać jak obecna lub więcej to będziesz równie oburzony jak teraz czy może wtedy zmienisz swoje poglądy na temat rozdawnictwa diametralnie?

Ja swoich poglądów nie zmieniam.

jogini to nie śmieć, nie będziesz płacić

Widzisz w tym właśnie jest problem, ze kolesie skonstruowali taki system, że czy śmiecisz, czy nie śmiecisz, płacić musisz. Jakie to było hasło Schetyny? Zdaje się:"Razem obrobimy Polskę"

Problem właśnie mają tacy jak ty.Jak widać kiedyś nie płaciłeś.Co się da to do pieca reszta do lasu.Teraz żal kicio ściska bo trzeba parę złotych za śmieci płacić.Typowe Januszowe podejście śmieciarza i brudasa.

To PiS wrzeszczał na PO, że to bandyci i złodzieje, tymczasem za rządów PiS ceny lecą ostro w górę. Żądali nawet obniżenia akcyzy za paliwo, a ile teraz kosztuje litr paliwa?

Ile kosztuje teraz litr paliwa?Przedwczoraj kupowałem Pb95 po 4,72 zł za litr, a pamiętam jak za PO tankowałem Pb95 nawet za 5,8 zł za liter.

I po co czopie siejesz defetyzm? Nie jest żadnym problemem sprawdzenie w internecie jakie ceny paliwa były za rządów PO-PSL a jakie są teraz. Za rządów PO-PSL paliwo było najdroższe w najnowszej historii Polski. Tak właśnie was uczą kłamać w tej sprzedajnej partyjce.

do- Albo nie jesteś kierowcą, albo tankujesz samochód od niedawna skoro nie pamiętasz jak za PO-PSL cena benzyny 95. oktanowej i ON dobijała niemal do 6 zł za litr.

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że Jelenia jako miasto rozwojowe powinno mieć własną spalarnie odpadów. Tylko jak zaczną robić wałki, to wyjdzie drożej niż cena brandy co leci z kranu ...

Za cenę tej brandy to też można podziękować pisiorom.Powołali specjalną instytucję Wody Polskie która ma za zadanie wydoić z Polaków kasę za wodę!

I kazali Jastrzębskiemu wybudować zakład uzdatniania wody w najniższej części kotliny. Teraz każdy litr wody do waszych mieszkań musi być POmPOwany. A POmpy to prąd, a prąd to unijne POdatki od CO2.Do tego dochodzi serwis maszyn, i tak to jest, że lepiej z mądrym (PiS) zgubić niż g****m (PO) znaleźć.

Widzę szmaciarzu "logiczny", że zmieniasz nick? To pewnie też cię podnieca?

Nie denerwuj się złość piękności szkodzi. A brzydkiego, żaden dej nie POkocha.

A z Niemiec sznurem jadą auta z odpadami. Tak się nakręca w butelkę polskich obywateli. Glupki naród to będą płacić więcej.

bo te z pisu to płacom ludziom za kometarze w internecie przed wyborami. mojej starej dali telefon i doładowali konto przed tamtymi wyborami. takom kartke z nikami też dostała pod jakimi miała pisać te komentarze na takich portalach jak nowiny.

A w Warszawie mniej trzeba segregowac i za śmieci 7.5zł za os. .... bez komentarza...

Tylko prowincję tak doją. I przede wszystkim tam gdzie platfusy się dostały do koryta po raz wtóry.

logiczne,Rh+,kaźmierzp czy kiedyś anonimxocośtam to ten sam troll pisiorowy

kazimierzp trolem pisowym? Chyba nie lałeś dzisiaj... Cała reszta się zgadza.

wg gus inflacja kreci sie wokol 1 pkt procentowego, w takim razie skad tak wielkie wzrosty cen praktycznie wszystkiego?? Albo Wam sie wszystkim wydaje, ze wszystko drozeje, albo gus klamie, tak lawirujac wagami, ktore bierze pod uwage przy wyliczaniu inflacji, zeby glupi lud bral wszystko za dobra monete. Instytucja panstwowa na pewno jednak nie klamie.. czyz nie? :)

Dziecino pensje poszły do góry, raz że pracownicy nie chcą pracować za grosze, dwa że minimalna idzie do góry co roku. Więc chciwe firmy zaczęły podnosić ceny bo przecież one są zawsze "poszkodowane".

Tam już nie ma gdzie sypać tych śmieci. Jak wytną las to cały smród pójdzie na Kostrzyce na te nowe domki. Chory kraj - butelki bez kaucji rozbijane na ulicy i po przydrożnych rowach a plastikowe do pieca masakra, czemu tak u nas jest. To jest POLSKA ???

Tyle lat rządów platfusiatych w Jeleniej Górze i nic w tej kwestii nie zrobili. Bo po co, skoro owieczki i tak dadzą się wygolić. Młotki które głosowały na tych, którzy nic nie robią od wielu lat w kierunku polepszenia życia mieszkańców - dziękujemy wam.

Jak jedziom z naszych Kowar do miasta to tyż płacim za parkingi w Jeleniej Górze (tera odholowanie podniesły se do 500złotych), a pod naszem szpitalem wojewódzkim to od lat koszą.

Ludzie myślcie trochę sami. Nie widzicie , że miasto szuka pieniędzy i na wszelkie sposoby chce je wyciągnąć z kieszeni mieszkańców? Groźby o podwyżkach zaczęły się w zeszłym roku i tak będzie cały czas. Dlaczego nic nie robiono w sprawie śmieci przez tyle lat rządów PO-SLD w naszym mieście? Bo teraz nie mogliby nas oskubywać z byle pretekstu . To jest strategia długofalowa.

Trzeba pokryć koszty piątki Kaczyńskiego.

A gdzie nowoczesne spalanie śmieci? Segregacja? Płacić i nie płakać jak się niechęć segregowac.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.