To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Samorządowa energia

Samorządowa energia

Pięć dolnośląskich gmin - Olszyna, Gryfów Śl., Leśna, Siekierczyn i Lubań - powołało „Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej”. Klaster będzie lokalnym systemem wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych; w planach jest budowa  elektrowni fotowoltaicznych, bioelektrowni, a nawet elektrowni geotermalnych. Produkowana w nich energia trafi również do odbiorców indywidualnych.

Powołanie klastra oznacza, że rusza proces inwestycyjny związany z projektowaniem i budową instalacji. Przedsięwzięcie będzie realizowane w długofalowej perspektywie, ale pierwsze inwestycje rozpoczną się już w ciągu najbliższych miesięcy, m.in. w gminie Olszyna, gdzie jest już dokumentacja  elektrowni fotowoltaicznej. Ma zacząć działać jeszcze w tym roku.  

Elektrownia fotowoltaiczna ma powstać także na terenie byłego wysypiska śmieci Gryfowie. Z kolei w gminie wiejskiej Lubań powstanie bioelektrownia zlokalizowana w Henrykowie, oraz dwie elektrownie fotowoltaiczne. Wójt gminy Zbigniew Hercuń szacuje, że te instalacje zaspokoją potrzeby energetyczne gminy i przyniosą 350 tys. zł dochodu rocznie.

Docelowo, klaster pozwoli gminom na stworzenie tzw. „wyspy energetycznej”, tj. uzyskanie całkowitej samowystarczalności energetycznej. Przewidywana moc klastra, którego koordynatorem jest spółka Olszyna PS Energetyka Odnawialna, wyniesie, sumując potencjał projektowanych instalacji na terenie wszystkich pięciu gmin, ok. 15 MW (średnio 3 MW na jedną gminę).

Klaster energii odnawialnej powołany przez gminy Olszyna, Gryfów Śl., Leśna, Siekierczyn i Lubań jest jednym z pierwszych tego rodzaju przedsięwzięć w Polsce realizowanym przez samorządy.

Podobne przedsięwzięcie  realizują Lwówek Śląski, Mirsk, Lubomierz, Stara Kamienica i Wleń w ramach Izerskiego Klastra Energetycznego.