Nauczyciele strajkują

Fot. Łukasz Płocki

We wszystkich jeleniogórskich przedszkolach, szkołach i innych jednostkach edukacyjnych, w których przeprowadzono referenda, rozpoczął się dzisiaj (poniedziałek, 8 kwietnia) bezterminowy strajk nauczycieli i pracowników oświaty. W powiecie strajkuje 19 z 20 szkół, gdzie wszczęto spory zbiorowe. Podobnie wygląda sytuacja w regionie.

- Właśnie wizytuję placówki i wszędzie widzę ogromną determinacje protestujących – ocenia Marian Hubner z zarządu Okręgu Dolnośląskiego ZNP. – Najbardziej budujące jest, że do strajku przyłączyło się wielu nauczycieli należących do oświatowej „Solidarności”, którzy nie zaakceptowali porozumienia podpisanego przez ich szefa.
Potwierdza to Sylwia Gac-Sufleta, prezes jeleniogórskiego, miejskiego oddziału ZNP.
– Członkowie „Solidarności” strajkują z nami – mówi. – W Jeleniej Górze do strajku przystąpiły wszystkie placówki, oświatowe, z wyjątkiem trzech w których nie przeprowadzano referendum (dwie szkoły muzyczne oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii – dop. red.). Strajkuje zdecydowana większość personelu, ale dokładnych liczb jeszcze nie można podać, bo nauczyciele przychodzą do szkół w różnych godzinach i ciągle dopisują się do list strajkowych. Bardzo się cieszę, że rodzice ze zrozumieniem podeszli do naszego protestu, bo tak chyba można zrozumieć, że – poza pojedynczymi przypadkami - nie wysłali dzieci do szkół. Niepokojące są natomiast kuratoryjne zapytania do dyrektorów, o to czy zapewnili opiekę dzieciom. W Jeleniej Górze decyzją samorządu szkoły są zamknięte i jest to decyzja zgodna z prawem.
Pani prezes zapytana o to co z egzaminami końcowymi, które w podstawówkach i gimnazjach powinny rozpocząć się w najbliższych dniach, odpowiada, że o tym zadecydują postanowienia central związkowych.
Także w powiecie strajkuje zdecydowana większość szkół.
Strajk podjęło 19 z 20 placówek, które były w sporze zbiorowym. Tą jedyną, w której strajku nie rozpoczęto jest szkoła podstawowa w Wojcieszycach – informuje szefowa oddziału terenowego ZNP Halina Wieczorek. Pani prezes mówi, że w wielu szkołach strajkuje 100 proc. nauczycieli. Pewne problemy były w Kowarach, gdzie pani burmistrz przekonywała, że strajk nie może być podjęty, jeśli na liście uczestników jest mniej niż 50 proc., ale to nieuzasadnione stwierdzenie.

- Wszystkie wątpliwości wyjaśniliśmy i strajk bez przeszkód podjęto - informuje pani prezes.
Także w Bolesławcu strajk prowadzony jest w zdecydowanej większości szkół. Prezes oddziału miejskiego Joanna Dudyńska poinformowała nas, że strajkuje pięć na siedem publicznych przedszkoli, wszystkie szkoły podstawowe i siedem z dziewięciu szkół średnich (oprócz handlówki i mechanika). Nie strajkuje MOK gdzie pracownicy przegapili termin referendum.
W Bolesławcu udział w strajku publicznie zadeklarowała szefowa tamtejszej oświatowej „Solidarności”.
W miejskim oddziale jest także kilka szkół z terenu powiatu, gdzie także podjęto strajk w podstawówce i przedszkolu w Gromadce, zespole szkolno-przedszkolnym w Trzebieniu i w takim samym zespole w Iwinach. Szczególny jest charakter strajku w zespole resocjalizacyjnym w Iwinach, gdzie nauczyciele odstąpili od pracy dydaktycznej, ale sprawują opiekę.
W Kamiennej Górze z sześciu placówek, gdzie ZNP ma swoje przedstawicielstwa do strajku przystąpiło pięć. Choć w wygaszanym gimnazjum w referendum pracownicy także opowiedzieli się za strajkiem, dziś go nie podjęli. W szkołach, które strajkują bierze w nich udział 70 – 75 proc. pracowników.
W Zgorzelcu w strajku biorą udział wszystkie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, poza LO.

 

SPROSTOWANIE

Sprostowanie burmistrz Kowar
„W związku z ukazaniem się w powyższym materiale nieprawdziwej informacji:
Pewne problemy były w Kowarach, gdzie pani burmistrz przekonywała, że strajk nie może być podjęty, jeśli na liście uczestników jest mniej niż 50 proc., ale to nieuzasadnione stwierdzenie. Nauczyciele w Kowarach nie przestraszyli się i strajk podjęto,
jako burmistrz miasta Kowary oświadczam, że takie sformułowania nigdy nie zostały przeze mnie wypowiedziane i taka sytuacja nigdy nie miała miejsca”.

*
Prezes terenowego oddziału ZNP Halina Wieczorek przyznaje, że - przez nieporozumienie w komunikacji z lokalnymi działaczami - postawiła niesłuszne zarzuty pani burmistrz Kowar, za co ją przeprasza. W Kowarach nie było problemów z organizacją strajku.
 

Komentarze (112)

No i fajnie. Przyjąć teraz na nich stanowiska innych.

Wierzyłem, że w Polsce są porządni nauczyciele. W całej Polsce strajkuje mniej niż połowa szkół. Na Dolnym Śląsku jedynie 40%. Jedynie jeleniogórscy nauczyciele POlitykierzy tacy chętni. do robienia zadymy.

zacznij słuchac innych wiadomości niż tvpis

Wiceminister i poseł Marzena Machałek jest bezradna w tej ciężkiej chwili.
Mimo, że jest z Kamiennej Góry, to nie potrafi z nauczycielami z naszego regionu negocjować i pomóc im. Machałek myśli o sobie i to jest najważniejsze dla niej.
Zarabia bardzo, bardzo dużo i to jest ważne.

Niewiedza wiceminister Machałek jest widoczna.

Podaję przykład.

Portal WP w dniu 04.09.2017 r. napisał artykuł na temat poseł Machałek i jej niewiedzy.

Tytuł artykułu: "Kompromitacja wiceminister edukacji. Internauci: to skandal".
Cytuję artykuł:
"Reforma edukacji budzi wiele kontrowersji zarówno w środowisku nauczycielskim, jak i wśród rodziców. Przysłowiowej oliwy do ognia dolała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Na pytanie o liczbę zwolnionych nauczycieli odpowiedziała: "nie wiem". Internauci nie kryją oburzenia".

A tutaj następny zły artykuł o poseł Marzenie Machałek.

Ukazał się niedawno, 04.04.2019 r. na portalu wykop.pl.

Tytuł artykułu:
"Niewyjaśnione afery minister edukacji Anny Zalewskiej i Marzeny Machałek".

Dlaczego poseł Marzena Machałek (PiS) ukrywa, że jej rodzina przynależy do SLD ?

Jej brat Mirosław Pałka jest nawet radnym SLD.

ty za to jesteś bardzo, bardzo chory...

O, dostałeś przepustkę, łosiu?

Skoro taki mądry masz pomysł to może sie zgłosisz?? Zobaczyć na własnej skórze jakie to kokosy i jaka niewdzięczna praca z co raz gorszą młodzieżą ...?!

Nikt ich tam na siłę nie trzyma. A oni jeszcze strajkują jak chcą ich zwolnić.

Masz rację, należy przyjąć prawdziwych nauczycieli, z powołania, takich którzy kochają młodzież i swoją pracę a nie pracują tam dla kasy wyszarpanej z naszych podatków. Ci pracownicy oświaty pokazują swoją pazerną twarz i naród ich znienawidzi. Zero wsparcia dla kasty nauczycielskiej .

W latach 90-ych na pedagogikę szły osoby, które - oczywiście poza pewnymi wyjątkami - nigdzie indziej się nie dostały. Co do zasady nauczycielom od wczesnych lat młodości pracować to się nie chciało. Smutna prawda.

Oglosc ze właśnie zaczęły się wakacje i po problemie i wszyscy happy.Broniarz guru nauczycielskiej sitwy tylko będzie dalej niezadowolony

Ten strajk to paranoja, cała moją edukację nauczyciele mi powtarzali, że tak jak zaplanuję sobie życie i jak sobie na nie zapracuje tak będzie wyglądać. Po 10 latach od jej zakończenia jako rodzic mam doczynienia ze strajkiem nauczycieli który odbieram jako przejaw HIPOKRYZJI! Nauczyciele wybrali w swoim życiu taką drogę jaką chcieli, pensji nauczycieli nikt nie obniżył i niczego im nie zabrano w ostatnich latach a decydując się na zostanie nauczycielem doskonale wiedzą ile będą zarabiać wszystko jest dostępne na stronie internetowej ministerstwa stąd uważam, ich działanie za abstrakcyjne jeżeli im za mało zawsze mogą się przekwalifikować.

Ależ tu na żywym przykładzie widać, że zgodnie z tym co tobie powtarzali pracują obecnie nad swoim przyszłym życiem- żeby godnie zarabiać . Gdzie tu hipokryzja?

Wiedzieli gdzie idą i za ile.

Tu chodzi o konsekwencje decyzji podjęli taką decyzję wiedzą o tym ile i za ile i w jakich warunkach wiec tu jest hipokryzja.

anonimrewgw nie masz racji, bo odebrano nauczycielom mozliwość normalnego zarabiania poprzez wydłużenie awansu zawodowego o kilkanaście lat.

nauczyciele po prostu idźcie do innej pracy jak wam mało pieniędzy - przecie macie wykształcenie wyższe i wcale nie musicie uczyć - sztuką jest przeżyć za 2000tysie w Polsce ale tak ma niestety kilka milionów polaków a was jest tylko ze 300tysięcy reszta nauczycieli ma powyżej 3tysie, a najlepiej jak pokażecie pity wtedy widać ile się zarabia a nie pokazują jakieś paski z zarobkami..

Ciemniaku zamilcz

Ale przecież robią na boku inną robotę! Korepetycje, lewa praca, świadczenie usług, sezon wakacyjny na szparagi całe 2 miesiące itp. itd.

Rodzina już wie od dawna, napisałeś komentarz i teraz już wiedzą wszyscy...

a kto tobie broni dorabiać??? zasuwaj!

zus i us juz mnie dopadli, nie udało się zasuwanie bo nie miałem karty nauczyciela :(

Bronisław Komorowski radził młodemu człowiekowi, który skarżył się, że jego siostra mało zarabia, żeby znalazła inną pracę i wzięła kredyt.Strajkujący nauczyciele, dlaczego nie zastosujecie się do dobrej rady byłego Prezydenta, skoro twierdzicie, że tak wam źle płacą?

Jestem przerażona tym, co Państwo piszą. Nauczyciele uczą dzieci, wychowują. Muszą ciągle się dokształcać, poszerzać wiedzę, żeby być pedagogiem, nauczycielem. Rodzice chcą, aby ich dzieci były przez szkołę wydrukowane, wychowane, zaopiekowane przez 5-8 godzin dziennie. Jestem ciekawa ilu rodziców poświęca tyle czasu swoim dzieciom? To jest praca z dwojgiem czy trojgiem dzieci. To praca z dużą grupą młodych ludzi, z których każdy jest inny i ma inne potrzeby oraz inny potencjał intelektualny. Razem zaś tworzą mieszankę ciekawą, ale i często wybuchową. To trzeba umiejętnie "ogarnąć". To prawda, że sami wybrali ten zawód, ale czy to znaczy, że mają tak mało zarabiać? Czy Państwo w swoich miejscach pracy nie starają się o podwyżki? Nie mówmy, żeby zmienili pracę, bo za chwilę nikt nie będzie chciał uczyć. Czy Państwo ich zastąpią? Gdy słyszę, że można iść "na kasę" do sklepu albo do jakiejś korporacji, to ręce opadają. Czy są Państwo pewni, że w na każdym stanowisku w korpo czy sklepie trzeba mieć takie predyspozycje jak w szkole? Dodam, że nie jestem nauczycielką i nigdy nie byłam.

Właśnie widzę jak uczą. Uczą to może w innych miastach. W Jeleniej Górze są nauczyciele POlitykierzy.

To są zwykłe trolle.Dostają 1,50zł za taki wpis.Nie ma co z nimi dyskutować.Zawsze kiedy zbliżają się wybory to ich pełno.Sam dostałem kiedyś propozycję takiego "dorobienia" sobie od jednego działacza PiS.

POdaj jego nazwisko KŁAMCO.

Twój znajomy. Strasznie sepleni. Zresztą razem macie spore dysfunkcje.

Kraj w ruinie.

Bo doprowadziło do tego PO, buntując kogo się da. Głosujcie dalej na sprzedawczyków a będziemy niewolnikami Germanów.

A mnie zastanawia, jak w tak krótkim czasie pewnemu kurduplowatemu życiowemu frustratowi i nieudacznikowi, udało się doprowadzić do takiego stanu (że dochodzi do morderstw) - zantagonizować i podzielić społeczeństwo, coś nieprawdopodobnego jak się pomieszało ludziom w głowach! Wystarczy poczytać ten ogrom haniebnych, ordynarnych hejtów! Tu chyba "zadziałała" Siła Wyższa, może Kara Boska na Naród Polski - tylko za co?

Własnie twój wpis jest doskonałym tego przykładem.

Własnie twój wpis jest doskonałym tego przykładem.

"Naczycielka"? To jak "obatel"? Poziom umysłowy ten sam...

Poprawka, oczywiście "wychowane" a nie "wydrukowane", choć faktycznie chyba podświadomość przemówiła, bo, jeśli nauczycieli dobrze nie wynagrodzimy, to kto wie, jak będzie wyglądać edukacja, Mo, w to będzie produkcja, taśmówka, program i ani gramam uwagi więcej

Bo to nie jest protest polityczny, bo to nie jest hipokryzja?I komu tu wierzyć, komu?Rząd PO-PSL zamroził nauczycielom na trzy lata 2013-2015 wynagrodzenia.Jeszcze w 2015 roku Minister Edukacji w rządzie PO-PSL Joanna Kluzik-Rostkowska mówiła, że 60% nauczycieli zarabia 5 tys. złotych miesięcznie, a czas kampanii wyborczej nie jest dobrym czasem do strajku i kwestie płacowe powinno się załatwiać po wyborach.Dzisiaj natomiast ta sama była minister Kluzik-Rostkowska i Platforma Obywatelska twierdzą, że solidaryzują się i popierają postulaty płacowe strajkujących nauczycieli.

pokażcie pity, pokażcie pity, pokażcie pity a wtedy ludziska zobaczą ile naprawdę zarabiają nauczyciele - dziwne nauczyciele mają wyższe wykształcenie a dają sobą manipulować, skąd u nich taka mała świadomość

Weź lusterko i popatrz se na pit lub pitę

A Pankracego też strajkują czy się wyłamują? Paciorki klepią.

Zamiast łykać jak pelikany tematy zastępcze- obejrzyjcie w necie: Wojciech Sumliński w centrum Łodzi. Spotkanie autorskie, dn.04.04.2019r.

Bolszewia+

Popieram strajk, w dzisiejszych czasach pensje powinny zaczynać się od 3 tysięcy. Choć z przyczyn obiektywnych, nauczyciele na podwyżki nie zasłużyli. Chaos w szkolnictwie, brak logicznych ram programowych, książki w wersji audjobukowej, religia w szkołach. Szkolnictwo zamiast rozwijać się, cofa w swojej skuteczności. Wciąż za dużo pracuje osób bez predyspozycji do pracy z dziećmi.

I to jest wina nauczycieli, że program zyebany przez zyebaną reformę jest taki a nie inny?

A kto tworzy program, dentyści ?

Pod wodzą twojej idolki zalewskiej? Nie zdziwiłabym się...

Jak zwykle "czerwona kotlina" w której strajkowały prawie wszystkie szkoły postanowiła się wyróżnić na tle kraju w którym strajkujących szkół było mniej jak połowa?!

Mówisz o cimnogrodzie na wschód od Wisły?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.