Warto czytać: Błystka, dublet, gon, kopyra, przypon, szydlarz…

Warto czytać: Błystka, dublet, gon, kopyra, przypon, szydlarz…

Cóż znaczą te słowa? Zrozumiałe dla myśliwych, staną się klarowne także dla tych, którzy sięgną po książki Zbigniewa Adamskiego „Skarbiec Puszczy Sudeckiej” czy „W ogrodzie Ducha Gór Rzepióra”. Zawarte w nich legendy i opowiadania myśliwskie otwierają przed Czytelnikiem świat fascynującej wdziękiem i tajemnicą przyrody Sudetów, zwłaszcza Kotliny Jeleniogórskiej, oraz otaczających ją gór z Karkonoszami na czele. Opowiadania o myśliwych i ich przygodach przeplatają się z dawnymi, literacko przerobionymi podaniami. Bywają jak wehikuł czasu, przenoszą bowiem w odległą przeszłość, kiedy to książę Bolesław Krzywousty miał upolować rosłego, niezwykle pięknego jelenia, od którego powstała potem nazwa miasta – Jelenia Góra. Utwory oparte są jednak także na wydarzeniach historycznych, w przystępny sposób przybliżając je Czytelnikowi.

Książki napisane są w gawędziarskim stylu, jakby ich treść działa się właśnie tu i teraz albo była na gorąco relacjonowana. I zawsze na pierwsze miejsce wysuwa się w nich przekonanie Autora o wyjątkowości otaczającego go świata przyrody. Sam będąc aktywnym myśliwym, na polowania wybiera się nie tylko ze strzelbą, ale także z blokiem rysunkowym i aparatem fotograficznym, którego używa znacznie częściej niż sztucera. Zdjęcia zamieszczone w obu książkach dokumentują te niezwykłe, bezkrwawe łowy.

Zbigniew Adamski jest autorem wielu książek przyrodniczołowieckich. Otrzymał Złotą Odznakę Fotografa Krajoznawcy w Polskim Związku Wędkarskim, Brązową, Srebrną i Złotą Odznakę „Za Zasługi Wędkarstwa Polskiego”. W Polskim Związku Łowieckim działa od 1961 r., a od 1970 w Zarządzie Koła Łowieckiego „Darz Bór” oraz w Komisji Etyki i Tradycji Łowieckiej przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Jeleniej Górze.
Za działalność na rzecz łowiectwa otrzymał Brązowy, Srebrny i Złoty Medal Zasługi Łowieckiej oraz Złom i Medal św. Huberta - najwyższe odznaczenia łowieckie. Z okazji 80-lecia PZŁ został wyróżniony wpisem do Wielkiej Księgi Łowców Polskich. Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry. Od 1953 do 1989 r. w Zakładach Włókien Sztucznych w Jeleniej Górze był organizatorem Zlotów Motorowych do Zamków Piastowskich Dolnego Śląska. Jest autorem reportaży, legend i zdjęć publikowanych w miejscowej prasie oraz autorem wielu ekspozycji fotograficznych.
Zapraszamy do lektury. Kiedy za oknem jesienna mgła i plucha, wyobraźniowa wędrówka w głąb zjawiskowych, sudeckich lasów i ich tajemnic może okazać się wyłącznie czystą przyjemnością.

 

 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.