Cymelia zwrócono lubańskiemu muzeum

fot. Muzeum Regionalne w Lubaniu

Bezcenne, 500-letnie druki, przypadkowo znalezione przez chcącą zachować anonimowość kobietę, wróciły do Lubania. Przedwojenną własność lubańskiej biblioteki znalazczyni przekazała miejscowemu muzeum.

Do muzeum trafiły 24 księgi, wydane w pierwszej połowie XVI wieku, w Wittemberdze. Są to przedruki prac ojca reformacji Marcina Lutra, przede wszystkim komentarze do psalmów. Wszystkie starodruki są w bardzo dobrym stanie i zachowały się na nich pieczęcie lubańskiej biblioteki.
O okolicznościach zwrotu dzieł do Lubania opowiadał podczas ich prezentacji dyrektor muzeum Łukasz Tekiela. Zwrot „czegoś co należy do miasta Lubań” zaanonsowano pocztą elektroniczną, a potem nadeszła przesyłka. Starodruki zostały znalezione podczas porządkowania domu.
Lubańska biblioteka przed wojną była w posiadaniu jednej z najcenniejszych kolekcji druków protestanckich. W zbiorach skatalogowano 423 publikacje najważniejszych teoretyków reformacji, z czego 247 autorstwa samego Lutra. Ten bezcenny zbiór przepadł w wyniku działań wojennych, w 1945. Część ksiąg została zniszczona, inne skradziono. I doprawdy trudno się było spodziewać, że jakieś egzemplarze wrócą kiedykolwiek do Lubania.
Muzeum zapowiada wystawę ocalałych, odzyskanych ksiąg w przyszłym roku. Do tego czasu będą konserwowane i zabezpieczane.
 

księgi.jpg
księgi2.jpg
księgi3.jpg

Komentarze (0)

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.