To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Idzie nowy czas, przestawmy zegarki!

Idzie nowy czas, przestawmy zegarki!

Ta noc „ukradnie” nam godzinę. Pamiętajmy: o godzinie 2. w nocy przestawiamy zegarki do przodu. Jutro śpimy więc krócej. W niedzielę nie będzie to może tak dokuczliwe, ale już w poniedziałek trzeba się liczyć z masowym spadkiem samopoczucia i trudności z koncentracją wynikających z niedospania. Bądźmy ostrożni na drogach.

Zegarków nie trzeba na ogół przestawiać na urządzeniach elektronicznych. Telefony, tunery, telewizory itp. same przejdą na czas letni. Ręcznie musimy przestawić tradycyjne zegarki – te na rękę, ścienne, stare zabytkowe.
Szczególną uwagę na zmianę czasu muszą zwrócić ci, którzy wybierają się tej nocy w podróż. W wypadku Kolei Dolnośląskich zmiana czasu będzie miała wpływ jedynie na jedno połączenie z Wrocławia do Żmigrodu. Pociąg ten po prostu będzie o godzinę "spóźniony". „W noc przejściową 18 składów PKP Intercity będzie w trasie. Zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na ich czas przejazdu. Pociągi dojadą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem pomimo teoretycznego, godzinnego opóźnienia” - informuje PKP Intercity w specjalnym komunikacie.
W Polsce zmiany czasu są regulowane rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021 (Dz.U. 2016 poz. 1833). Czas letni będzie obowiązywać do ostatniej niedzieli października 2018 roku.
Wprowadzenie czasu letniego (zegarki o godzinę do przodu) jako pierwszy zaproponował Benjamin Franklin. Chodziło o to, aby lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego, co miało też przynieść oszczędności. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, potem w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie. W Unii Europejskiej, także w Polsce słychać coraz więcej głosów, że bilans zmiany czasu w marcu i październiku jest niekorzystny i należy zrezygnować z tego pomysłu. 

Komentarze (7)

Czas wrócić do natury!Ustrój człowieka był kształtowany przez tysiące lat, tak samo żywność. Zmiana czasu wprowadzony przez krwawy kapitalizm.
Człowiek zaczął walkę z naturą to mu się teraz opłaca .

U mnie nie ma domu ale jestem szpital w leży to miasto daleko tajemnice. Było podróż byłem Wleń już was pozdrawiamy wszystkich

Przyznaj się; jesteś debilem???

Niech zgadnę,Krankenhaus Bunzlau?

Ciekawe, ale nawet tego nie zauważyłem. Dopiero ten artykuł mi przypomniał...

z tym przestawianiem czasu raz na zawsze skończyć. Rosja już dawno zniosła konieczność przestawiania zegarków, tylko my nadal przestawiamy, chole.ra wie po co?

Mam nadzieję, że to faktycznie ostatni raz.

A to huncwot był ten Benjamin F.