To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mapa śmiertelnych wypadków ma przestrzec kierowców

Mapa śmiertelnych wypadków ma przestrzec kierowców

Zanim wyjedziecie na wakacje, spójrzcie na mapę śmiertelnych wypadków w Polsce, którą przygotowała policja. Dane są aktualizowane co 24 godziny. Czarnych kropek przybywa w zastraszającym tempie. Mundurowi liczą, że te dane przemówią do kierowców, bardziej niż tabele i cyfry. Mapa ruszyła wraz z pierwszym dniem wakacji.

Punkty oznaczające wypadki, do których doszło w ciągu ostatniej doby, są na mapie zaznaczone kolorem czerwonym. Kolejnego dnia zmieniają barwę na czarny i w tej formie pozostaną na mapie do końca wakacji.

Z danych policji wynika, że gdyby taka mapa została stworzona przed ubiegłorocznymi wakacjami, pojawiłyby się na niej 592 punkty.

"Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji Policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!" - napisali policjanci pod mapą.

Jak wyjaśniają mundurowi, wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy samochodem

1/ Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.

2/ Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.

3/ Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego. Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.

4/ Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami. Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.

5/ Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży. Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.

Akcja "Bezpieczne wakacje"

Przy stronie z mapą w każdy czwartek mundurowi będą rozprawiać się z mitami dotyczącymi podróży. Jeden z nich mówi, że jeśli jest dobra pogoda, dobra widoczność i warunki to znaczy, że jest bezpiecznie na drodze. Że tak nie jest, świadczą dane statystyczne. W ubiegłym roku podczas wakacji 74 proc. wypadków drogowych miało miejsce przy dobrej pogodzie, 84 proc. podczas braku opadów zaś 85 proc. wypadków miało miejsce w czasie dnia, a więc przy dobrym oświetleniu.

Od 19 czerwca trwa policyjna akcja „Bezpieczne wakacje”. Policjanci szczególną uwagę zwracają na przekraczanie prędkości oraz wykroczeniom w relacji kierowca-pieszy. Będą także badać stan trzeźwości oraz sprawdzać stan techniczny pojazdów.

Mapa wypadków dostępna jest na stronie policja.pl.

Komentarze (5)

Moja uzupełnienie do "Na co zwrócić uwagę podczas jazdy samochodem":
NIE "ŚCINAJ" ZAKRĘTÓW.

Zachowanie niektórych kierowców można nazwać "niechlujnym", ścinanie zakrętów, omijanie wysepek z lewej strony, linie ciągłe - a po co mi one, czy zachowanie odstępu - niech się pospieszy, itp, itd.
Taka kultura jazdy, jaka kultura osobista!

Wczoraj widziałem młodego kierowcę granatowego BMW320 na rejestracjach DOL ..... łamiącego wszelkie przepisy ruchu drogowego. Nie mówię już o solidnym przekraczaniu prędkości, na obwodnicy w okolicach kauflandu, ale jazda slalomem pomiędzy autami na odległościach 50cm o mało nie doprowadziła do kolizji z innym autem. Szczerze mówiąc jak jeżdżę od 92 roku nigdy jeszcze takiej nonszalancji nie widziałem.

spokojnie mlody uczy sie jezdzic

nie ścinać zakrętów, nie wyprzedzać na zakręcie, nie wyprzedzać na podwójnej ciągłej, używać kierunkowskazów, nie pisać sms-ów i puszczać kierownicę!!!
Obowiązkowo włączyć myślenie!!!