Remonty na drogach – u kierowców cierpliwość pożądana

fot. G. Przykuta

Zaczął się okres najintensywniejszych remontów dróg. To z jednej strony radość dla kierowców, bo jest nadzieja na kolejne bezpieczne odcinki o dobrej nawierzchni. Z drugiej strony utrapienie – takie inwestycje prawie zawsze oznaczają korki lub uciążliwe objazdy. Warto więc już przed podróżą zapoznać się ze spodziewanymi utrudnieniami w ruchu, aby potem oszczędzić czas lub zawieszenie.

Utrudnień na razie nie spotkamy na drogach krajowych, bo GDDKiA przede wszystkim buduje S3 i w naszym regionie nie prowadzi aktualnie uciążliwych dla kierowców inwestycji. Jedyną, nieznacznie wpływającą na płynność jazdy jest wymiana nawierzchni na niespełna 2 kilometrowym odcinku drogi nr na wysokości Błażkowej w powiecie kamiennogórskim. Utrudnienia powinny zniknąć po 8 czerwca.
Więcej utrudnień kierowcy spotkają na drogach wojewódzkich. Najbardziej uciążliwe na drodze nr 297 Bolesławiec – Lwówek Śląski, remontowanej już drugi rok. Aktualnie remontowany jest most na Bobrze w Brunowie i odcinek drogi z Brunowa do stacji paliw w Lwówku, a objazdy wytyczono przez Rakowice i Żerkowice, co oznacza konieczność nadłożenia aż 20 km. DSDiK na razie nie podaje terminu zakończenia prac, ale można się spodziewać, że potrwają do jesieni.
Z ruchu wyłączony jest także most w Iwinach (gmina Warta Bolesławiecka), na drodze Złotoryja – Bolesławiec. Budowana jest tam nowa przeprawa. Prace potrwają dziewięć miesięcy. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd drogą powiatową nr 2277D (w Iwinach), a dla cięższych pojazdów przez Chojnów i autostradą.
Mniejsze utrudnienia będą w związku z remontami mostów na drodze nr 328 mostów, w Starej Kraśnicy oraz w Nowym Kościele (gmina Świerzawa). Tam wybudowano mosty tymczasowe, którymi prowadzone są objazd na czas budowy. Mosty tymczasowe mają nośność do 40 ton. Ruch samochodowy będzie wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną.
Na drodze wojewódzkiej nr 361 odcinkami od Proszówka do granicy z Czechami w Czerniawie wprowadzony został jeden kierunek ruchu z Orłowic do Czerniawy (droga jednokierunkowa w stronę granicy PL-CZ). Nie będzie możliwości przejazdu w kierunku Czerniawa Zdrój – Orłowice. Objazd zamkniętego odcinka drogi zostanie poprowadzony przez Pobiedną. Prace na tej drodze mają być ukończone nie później niż 30 września.
5 czerwca zamknięta zostanie droga wojewódzka nr 358 na odcinku Platerówka – Przylasek, a objazd poprowadzony zostanie przez Zalipie. Termin przywrócenia stałej organizacji ruchu – nie później niż 30 czerwca.
Niebawem zapewne zostanie też zamknięty most we Włosieniu, gdzie z uwagi na jego stan już wprowadzono graniczenia tonażowe. DSDiK zapowiada rozpoczęcie robót jeszcze w tym kwartale i zakończenie remontu w tym roku.
To tylko utrudnienia na głównych drogach. Nie mniej jest ich na drogach powiatowych i gminnych. A przed wakacjami rozpocznie się realizacja kolejnych inwestycji drogowych.
 

Komentarze (4)

Uwagę zwraca brak jakichkolwiek remontów dróg wojewódzkich wokół Jeleniej Góry. Drogi o numerach 365, 366, 367, 297 od Pasiecznika do Lwówka wymagają pilnych i kompleksowych remontów. Niestety z perspektywy wrocka tego nie widać...

W ogóle w regionie kotliny nie kojarzę teraz trwającego remontu nie tylko na drogach wojewódzkich, ale również na powiatówkach i gminnych. Droga Mysłakowice-Karpacz aż woła o naprawę. Podobnie droga Mysłakowice-Miłków. Ostatnio wybrałem się rowerem z JG przez Gruszków i Strużnicę. Odcinek od Gruszkowa do Strużnicy, to myślałem, że stracę zęby. Łomnicka w JG to już klasyk, od lat nieremontowany. Dąbrowica i droga od papierni do zarwanego mostu, też jedna dziurawka. Bukowiec Górny przed Kowarami też droga rozpirzona, bo się prywaciarze nabudowali z domkami, drogę rozwalili, przekopali i nie naprawili. Tak można wymieniać, a zaczepiłem tylko temat jednej okolicy i gminy Mysłakowice. Identyczna sytuacja jest np. na drodze Karpniki-Janowice Wielkie, gdzie dziury stwarzają dosłownie zagrożenie.

Trzecia linijka od dołu - "miej" - poprawcie to, bo w oczy kole.

A mie nie kole.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.