Zofia Czernow ostro o umowie koalicyjnej na Dolnym Śląsku

fot. R. Zapora

– Z zapowiadanego wsparcia przez rząd ich programu na razie nic nie wyszło – mówiła zapisach umowy koalicyjnej Bezpartyjnych Samorządowców i PiS na Dolnym Śląsku posłanka Platformy Obywatelskiej Zofia Czernow na czwartkowym (29 listopada) briefingu prasowym.

– Wygląda na to, że ta koalicja sporządziła program bardziej dla poprawy własnego nastroju, aniżeli dla poprawy jakości życia mieszkańców – oceniała Zofia Czernow. Chodzi o zapisy programu, który wypracowali nowi koalicjanci na Dolnym Śląsku: Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy. Posłowie PO wzięli pod lupę te zadania, których realizację miał wesprzeć rząd i porównali je z projektem budżetu państwa na przyszły rok. Okazuje się, że tych zapisów w projekcie albo nie ma, albo zgłoszone poprawki w tych sprawach zostały odrzucone.
– Minister Finansów wszystkie te poprawki zaopiniował negatywnie – zauważa Zofia Czernow. O jakich zadaniach mowa? – O reaktywacji nieczynnych linii kolejowych, nie tylko tej z Jeleniej Góry do Lwówka, ale i do Karpacza, odcinków Kamienna Góra – Ogorzelec, Kamienna Góra – Okrzeszyn. Na to nie ma pieniędzy – zauważa Zofia Czernow. – Podobna sytuacja jest jeśli chodzi o walkę ze smogiem. Na ten program nie przewidziano żadnych środków – dodała. – W poprawkach była budowa kolei aglomeracyjnej na obszarze miedziowym, ale to oczywiście także nie zostało przyjęte. Budowę innych dróg ekspresowych, np. Sobótka – Bochnia, też zaopiniowano negatywnie.
Dodała, że wśród poprawek, które nie znalazły się w projekcie budżetu, jest też jakże ważna sprawa gazyfikacji Wlenia. – Nie ma też planowanego zadania budowy S-3 z Bolkowa do Wałbrzycha – mówi. – Minister Finansów negatywnie zaopiniował także dofinansowanie budowy Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej z budżetu państwa.
– W tej sytuacji nic z najważniejszych zapisów umowy koalicyjnej nie zostanie zrealizowane. Stracimy rok z pięciu lat nowej kadencji – podkreśla Z. Czernow.
Dodała, że posłowie PO z Dolnego Śląska też przedstawili szereg poprawek do budżetu państwa na przyszły rok, dotyczących naszego regionu.
– Każdego roku podnoszę kwestię poprawy komunikacji na trasie Jelenia Góra – Bolków – powiedziała posłanka Czernow. – Otrzymałam informację od Ministra Infrastruktury, że ulegnie zmianie wizja rozwiązania tego problemu. Zostanie opracowana koncepcja budowy obwodnicy Kaczorowa.
Posłanka PO zgłosiła też konieczność budowy linii kolejowej na odcinku od Sędzisławia do Jaworzyny Śląskiej, który pozwoli na skrócenie czasu dojazdu pociągiem do Wrocławia do godziny. Jest też wiele mniejszych spraw, m.in. kwestia ratowania wspomnianej linii kolejowej Jelenia Góra – Lwówek Śląski, gazyfikacji Wlenia, szereg poprawek zakładających budowę ujęć wody, pomocy rolnikom w budowie studni głębinowych.
Skutek? Taki sam, jak w opisywanym wyżej przypadku. – Te poprawki generalnie co roku są odrzucane, ale czasami, odpowiednio nagłaśniając sprawę, udaje się przekonać rządzących do ich realizacji – powiedziała Zofia Czernow.
 

Komentarze (20)

Pogadajmy o Aniluxie.

Pani Zofio - samo zgłaszanie wniosków nic nie da. Trzeba umieć budować porozumienia ponad podziałami. A Wy jesteście w tym wyjątkowo nieskuteczni, bo nawet między sobą się pokłuciliście podczas poprzednich wyborów. Innymi słowy - rządy KOlesi nie przyniosą Jeleniej Górze nic dobrego. Kiedy zaczniecie spłacać olbrzymi już dług, który zafundowaliście naszemu miastu?

pogonić PO z Jeleniej i będzie się żyło dobrze....

Tobie i innym "złotym dzieciom" na pewno.

Dodatkowo należy oddać Jelenią Górę pod opiekę Matce Boskiej. Nie będę podpowiadał której: Ostrobramskiej czy Fatimskiej. Ten eksperyment zrobił właśnie rządzony przez PiS, zresztą sympatyczny, Piotrków Trybunalski. Po oddaniu pod opiekę ww sukces gospodarczy gwarantowany.

PO oddało za to rozwój miasta pod opiekę pani radnej Wójcik. Jeśli mam być szczery bardziej realny jest sukces gospodarczy Piotrkowa Trybunalskiego...

Zosiu, a gdzie twoje lenonki??? Taka byłaś w nich odlotowa. I kto by pomyślał, że taka politrukowa weteranka przyniesie tyle szkody tak pięknemu miastu jak Jelenia Góra!

No, na pewno nie ty. Z myśleniem to ty masz od dawna problemy.

Mściwy PiS zaczął właśnie prześladować naszą Kotlinę. Wrocławskie PO i dresiarze/obecnie Bezpartyjni Samorządowcy/ mieli nas w tyłku i niewiele zrobili dla poprawy problemów komunikacyjnych. Papaj niewiele znaczy, praktycznie tyle co Ignacy więc też nic nie załatwi. Takie to właśnie państwo zbudowała nam Solidarność: układy, układziki, nepotyzm, ****ska mściwość rządzącej partii,..itp. Żadnego planowania, żadnej przemyślanej perspektywy. Tylko ciągle to samo: solidarusze układy towarzyskie.

a co zrobiło PO dla poprawy dostępności komunikacyjnej... hmm no na przykład wykreśliło z listy zadań priorytetowych obwodnice Chmielenia, Pasiecznika i Biedrzychowic... Przeniosło środki z budowy Dolnoślaskiego odcinka S3 na obwodnice Warszawy... Rzeczywiście to PiS prześladuje komunikacyjnie Jelenią Górę.

paloma? chyba palona.

Ta Pani miała niesamowicie dużo czasu aby sie wykazac a potrafila jedynie strajkiem w sejmie. Niech nie krytykuje czegos, co sie jeszczenie zaczęło bo sie jeszcze bardziej ośmiesza.

LATA 90 I PRYWATYZACJA BANKU ZACHODNIEGO - TAM IE PIERWSZW PIENIĄDZE GUBIŁO - NO ALE EWOLUCJA IDZIE NAPRZÓD I TERA WYCHODZI ŻE PLATFUSY BURKA DONALDINO TO JUZ DWA BILJONY ZGUBILI A WIĘ PANI POSEŁ POSZUKA TEJ SKARPETY I MOŻE COSIK DOŁOŻY BO Z FINANSOWANIU BOJÓWEK KODOWSKICH I NIEMĄDRYCH TROLLI WYBORÓW NIE WYSMIACIE

Ponoc zoska biega rozgoryczona bo jej szczerba nie chcial. A tak do niego palila sandaly.

Ta osoba POwinna ostatnia się wypowiedzieć na temat obietnic wyborczych.Gdy PO rządziło w JG,sejmikuDŚ i sejmie a okres taki trwał min 8lat.Region JG był praktycznie niezauważalny.Niezauwazalny jak posłanka Czernow ,z małymi wyjątkami Kilimandżaro.

O co Wam chodzi? Przecież to WY na każdych wyborach głosujecie na Nich. I nadal będziecie tak czynić.

Ostatnie wybory ;zgrani jak stare płyty przeszły do sejmikow. Co mi z dzwonu kiedy nie ma serca.

o tym co teraz pani Czernow zgłosiła do budżetu państwa i czym się przechwala mówiło się latami. To żadne odkrycia. Być może pani poseł dopiero dowiedziała się o takich potrzebach. Te sprawy wiele razy były poruszane w mieście i regionie. Ale nigdzie nie napisano, ile z tych wniosków pani Czernow uwzględniono w budżecie państwa??? Bo pogadać to każdy sobie może.

Pani Zofio Czernow na jakim świecie Pani żyje. Pani kolega wójt gminy Kamienna Góra Patryk Straus zbudował na fragmencie linii kolejowej Kamienna Góra - Okrzeszyn ścieżkę rowerową, którą Pani osobiści pokazywał.
To już chyba jest hipokryzja czy schizofrenia Pani Czernow, nie potrzebne proszę sobie skreślić!!!
To jak tam miałaby powstać jeszcze linia kolejowa???

jestem mistrz z pJechowic i lize kicio wszystim z PO

Pani Poseł powiedziała,,Co roku wnoszę o przebudowę odcinka..... „ to właśnie pytam, Pani tylko ciagle wnosi i nic z tego nie wynika? To po co tam Pani jest? Proszę wracać do Jeleniej może rozwalić jeszcze coś na strefie jak np Anilux. Pani potrafi, nieprawdaż ?

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.