ZUS tropi lewe zwolnienia

ZUS tropi lewe zwolnienia

Ponad 462 tys. zł wróciło na konta ZUS po kontroli zwolnień lekarskich w wałbrzyskim oddziale ZUS, do którego należy region jeleniogórski. Na całym Dolnym Śląsku odzyskano z tego tytułu ponad 1,6 mln zł. ZUS zapowiada kolejne kontrole. Coraz częściej zdarza się, że to pracodawca prosi o weryfikację zwolnienia lekarskiego. Na 3188 kontroli dokonanych w okolicy Wałbrzycha i Jeleniej Góry w 333 przypadkach cofnięto zasiłek chorobowy.  

Najbardziej drastyczne przykłady nadużywania prawa do L4? Oto pewna nauczycielka pracowała w jednym przedszkolu, będąc w drugim na zwolnieniu lekarskim. Pobierający zasiłek chorobowy adwokat wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed sądem. Pewien chory, którego inspektor ZUS nie zastał w domu, wykazał się wyjątkową szczerością, bo w wyjaśnieniu napisał, że pojechał na urodziny córki do Irlandii. Inna chora w czasie zwolnienia miała wieczór autorski – czytała swoje wiersze w kawiarni.


W wyniku kontroli do ZUS wróciło 1 625 400 zł. Najwięcej pieniędzy odzyskał legnicki oddział ZUS, bo aż 684 500 zł, wrocławski oddział 471 700 zł a wałbrzyski 469 200 zł. W całym kraju kwota zakwestionowanych zwolnień to 31 232 300. Każda osoba, która jest na zwolnieniu lekarskim może być skontrolowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych aż dwukrotnie. ZUS sprawdza zarówno to czy osoba, która ma zwolnienie jest rzeczywiście chora jak i to, czy czas zwolnienia wykorzystuje na leczenie czy może w tym czasie wyjechała na urlop lub pracuje dla konkurencyjnej firmy.

- Inspektor ZUS zapuka do naszych drzwi żeby zobaczyć czy zgodnie ze wskazaniami lekarza leżymy w łóżku, a orzecznik zaprosi nas na badanie. Jeżeli w czasie badania stwierdzi, że jesteśmy już zdrowi przerwie nasze zwolnienie lekarskie i nazajutrz będziemy musieli stawić się w pracy. Natomiast, gdy kontroler twierdzi, że zamiast leżeć w łóżku wyjechaliśmy np. na urodziny córki do Irlandii to zakwestionuje zasadność wydania nam zwolnienia i będziemy musieli zwrócić otrzymany do tej pory zasiłek wraz z odsetkami – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Lekarz orzecznik ZUS może sam zbadać pacjenta, ale jeśli ma wątpliwości dotyczące diagnozy - może też skierować go na badanie specjalistyczne lub poprosić od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta (na podstawie, której wystawiono zwolnienie), może też zlecić wykonanie dodatkowych badań pomocniczych. Jeżeli ktoś jest obłożnie chory badanie zostanie wykonane w miejscu, w którym przebywa chora osoba. W takim wypadku należy skontaktować się z ZUS i poprosić o kontrolę w miejscu, w którym pacjent przebywa.

Nie tylko ZUS ma prawo do kontroli osób, które są na „chorobowym” może to także robić we własnym zakresie każdy pracodawca, który zatrudnia więcej niż 20 pracowników.

- Coraz częściej to pracodawcy proszą nas o kontrolę swojego pracownika, bo chcą sprawdzić czy rzeczywiście choruje żeby nie płacić za fikcyjne zwolnienia w czasie, których np. pracownik bierze udział w maratonie. Mieliśmy przypadek, że listę zawodników maratonu dostarczył do ZUS jego pracodawca a pracownik w wyniku kontroli został pozbawiony zasiłku – opowiada rzeczniczka ZUS.
 

Komentarze (16)

Ciekawy jestem, czy poniosą konsekwencje policjanci , no i nauczyciele, ktorzy ostatnio masowo "chorowali" i brali lewe zwolnienia w celu wywalczenia podwyżek płac ?
Jeśli nie poniosą konsekwencji to żyjemy w chorym kraju, bo znów , tym razem ZUS podzielił nas na lepszych i gorszych

Ucięło link - jeśli ktoś chce źródło, niech wpisze w Google "Wrocław: ZUS skontrolował zwolnienia nauczycieli".

I NJ kasuje niewygodne komentarze. Przyzwyczaiłem się, że nie można mieć innego zdania niż "jedyne słuszne autora".

Wkleiłem fragment artykułu, który można znaleźć pod hasłem wyżej, z którego wynika, że po kontrolach we Wrocławiu, niecały 1% zwolnień został zakwestionowany (3 zwolnienia z ponad 330 sprawdzonych). Kto chce - niech zerknie na źródło, kto nie - niech dalej wiesza psy na nauczycieli. Czekam, aż wszyscy nauczyciele pójdą za radami wszelkich forumowych ekspertów i się przekwalifikują - zobaczymy, kto będzie uczyć wasze dzieci.

NJ kasuje komentarze, które odważniej, choć nie ma w nich obraźliwych, czy ****skich słów, wykraczają poza zachowawczy tryb redaktorów. Bo przecież można byłoby narazić się komukolwiek. Dlatego najważniejszymi, bo bezpiecznymi tematami są tutaj zepsute lampy uliczne, wypadki samochodowe, czy sytuacje pogodowe.

Dokładnie. Co tylko świadczy o ich nikczemnej wartości charakterach i mentalności....

Ciekawy jestem, czy poniosą konsekwencje policjanci , no i nauczyciele, ktorzy ostatnio masowo "chorowali" i brali lewe zwolnienia w celu wywalczenia podwyżek płac ?
Jeśli nie poniosą konsekwencji to żyjemy w chorym kraju, bo znów , tym razem ZUS podzielił nas na lepszych i gorszych

Napisz jeszcze kilka razy, bo widzę, że masz problemy z myśleniem.

KODerasta czy nauczyciel??

policjantów i nauczycieli skontrolujcie

Patrząc na twój wpis, to chyba do tych pierwszych należysz, a tych drugich szczerze nienawidzisz?

Nienawiść to wasza podstawowa cecha...

"Wasza" czyli czyja? Bo na razie z twoich śmiesznych wpisików, w których powtarzasz się, próbując obrazić innych, wychodzi, że jesteś po prostu za cieniutki w uszach.

A ja się zastanawiam czy Zus lub Nfz poniesie konsekwencje wraz z odsetkami, za utratę zdrowia w wyniku niemożności dostania się do lekarza lub badań, złej diagnozy lub nabyciu schorzeń w trakcie leczenia, mimo opłacanych składek...

To mi się podoba. Złodziei trzeba ścigać. Bo to jest również złodziejstwem.

Powinni zakazac zwolnien od psychologów i psychiatrów, bo od takich jest najwięcej tzw lewych zwolnień. u mnie w firmie nagle polowa księgowości się obraziła i zachorowała i tak juz pol roku ... Przecież wszyscy w kolo wiedza ze jak chcesz isc na L4 to idziesz do psychiatry ponawijasz makaron i jest ok ...

Niech lepiej wezmą się za kolejki do pseudo lekarzy specjalistów bo niedługo to zapisy będą ale na terminy pośmiertnie. Złodzieje

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.