Brakuje wykonawców

Brakuje wykonawców

Trwa szczyt sezonu budowlanego, do tego w roku wyborczym, co oznacza, że samorządy z dużym rozmachem realizują inwestycje. Jednak w wielu gminach nie wszystkie przedsięwzięcia uda się wykonać. Wszystko przez coraz większe trudności ze znalezieniem wykonawców. Coraz mniej firm zgłasza się do przetargów, a te które przystępują, oczekują większych pieniędzy za roboty, niż przewidziane w kosztorysach. Zdarzają się nawet takie sytuacje, że do przetargów nie zgłasza się żaden wykonawca.

- Mamy rynek wykonawców, to oni dyktują ceny. A my nie mamy pola manewru, bo zwykle jesteśmy ograniczeni terminami. Jeśli nie zgodzimy się na cenowy dyktat, inwestycje nie będą zrealizowane i przepadnie dofinansowanie – mówią samorządowcy.
Ofiarą takiej sytuacji stało się już kilka samorządów. W Lwówku radni zdecydowali o odstąpieniu od budowy basenu, bo wykonawca zażądał większych pieniędzy niż przewidywano. W Świeradowie z tych samych przyczyn pod znakiem zapytania stoi budowa przedszkola, a w Gryfowie żłobka.
Także w Jeleniej Górze były kłopoty z wyłonieniem wykonawców ronda przy Trasie Czeskiej, singletracków, czy bulwaru nad Bobrem. Z tych samych powodów omal nie przepadły środki na remont teatru.
W urzędzie miasta przyznają, że z wykonawcami jest problem. Mała konkurencja sprawiła, że zdecydowano o odłożeniu kilku inwestycji; w przypadku kilku innych (to przede wszystkim inwestycje drogowe) zdecydowano się zapłacić więcej.
- Chodzi o kwoty rzędu 200 – 300 tys. zł – informuje Cezary Wiklik z urzędu miasta. – Decyzja o zwiększeniu finansowania była dość oczywista, bo nie godząc się na takie oczekiwania finansowe wykonawców, ryzykowalibyśmy stratę dofinansowań rzędu 1 – 1,5 mln zł.
C. Wiklik zapewnia, że w Jeleniej Górze te problemy nie są aż tak znaczące.
– Takie sytuacje okresowo się zdarzają, a prezydenci Jeleniej Góry są zbyt doświadczeni, by nie przewidzieć, że w roku wyborczym właśnie tak będzie. Dlatego podjęto starania, aby najkosztowniejsze przedsięwzięcia rozpocząć jak najwcześniej. Efekt jest na przykład taki, że koszt budowy obwodnicy jest znacznie niższy od zakładanego - tłumaczy. Zwraca też uwagę, że Jelenia Góra jest w znacznie lepszej sytuacji niż mniejsze gminy. – My dysponujemy dużym budżetem, a to pozwala na efektywniejsze negocjowanie z firmami. Gminy nie dysponujące takimi pieniędzmi często stawiane są pod ścianą.

Komentarze (21)

Przy przetargach takie rzeczy załatwia się dużo wczesniej. Po co tłumaczyć włodarzy ? Nie potrafią się zabrać za takie sprawy to pałeczkę niech przekażą tym , którzy to zrobią odpowiednio. Jakoś w całej Polsce się buduje samorządowe inwestycje, a u nas dziwnie nie ma wykonawców.

jak byś nie był żenująco głpim hjem, to byś wygooglował, że np obwodnica Maciejowej - kosztorysowa cena 64 mln, wygrała oferta za 51 mln, więc naprawdę brawo miasto, że rozstrzygnęło przetarg przed boomem dla wykonawców i zaoszczędziło 13 dużych baniek. a jeśli naprawdę uważasz, że w PL nie ma obecnie problemów z wykonawstwem, to jesteś wybitnie mega niezorientowanym idjtą.

Proponuję wrócić do szkoły, bo twoja pisownia odbiega od norm szkoły podstawowej. I drugą rzecz proponuję - jak już chcesz lizać tyłeczki twoim idolom to weź wagon chusteczek. Trzecia sprawa - okulista ci się przyda, bo tylko zaślepieni boskością platformowego idola nie widzą ( nie chcą widzieć), że miasto nie potrafi sobie poradzić z inwestycjami od dłuższego czasu. A teraz cześć jak czapka, kup se lizaczka.

Widać, że jesteś żenująco mądrym hjem i wybitnie mega zorientowanym idjtą.
P.S.:pisałeś z rynsztoku?

zacznijcie płacić tak jak w niemczech to i wykonawcy przyjdą durni politycy chcieli by aby polacy pracowali za 12zł a dajcie ludziom po 15ale euro na godzinę to i chętnych będzie full !! w niemczech na budowie zarabia się leciutko po 8tysięcy złotych na rękę - jak w Polsce będą takie płace to i robota się ruszy

Widać, że Ty wiesz najlepiej. Żadna firma budowlana nie będzie budowała za półdarmo, bo w przeciwnym razie splajtuje. Koszt materiałów budowlanych wzrastał na przełomie ostatnich lat sukcesywnie. Minimalne stawki wynagrodzeń także ulegały zmianie, jak stawki ZUS. To wszystko przekłada się na cenę końcową. Miasto chce realizować inwestycje nie analizując uprzednio cen rynkowych i załatwia sprawę kolokwialnie mówiąc "po łebkach" - no to alleluja i do przodu

Co za problem przywrócić do życia państwowe firmy budowlane. Wtedy koszt będzie 3 razy większy. Tak było za PRL-u i jeszcze za niektórych obecnych radnych. W takich firmach dorobili się majątków. To czemu nie mogą dzisiaj uczciwi budowlańcy godziwie zarobić. Uczciwi a nie tacy co umowami o dzieło wykonują wszystkie roboty. Tacy sa nam niepotrzebni.

Remontować i budować należy na bieżąco, a nie tylko w roku wyborczym pod publikę...

To prawda, ale "prezydenci Jeleniej Góry są zbyt doświadczeni". Kpina po prostu.

Wyślijcie na emerytury w wieku55 lat

Proponuje zmienić tytuł na: Brakuje gospodarza

Panie Wiklik, a jak to jest z bulwarem nad Kamienną w Cieplicach? Na realizację zadania miasto przewidziało 1,5 mln zł , a zapłaci 2 mln bo nikt nie chciał za mniej. Przetarg I-szy unieważniono . Za drugim podejściem wybrano wykonawcę - lidera konsorcjum - firmę Filigran, której partnerami są Tektonike i AXYO. A w AXYO (siedziba ul. Piłsudskiego 34 w JG) szefuje Pan Krzysztof Walerych, który jest Prezydentem w Rotary Klub "Karpacz Karkonosze", gdzie funkcję skarbnika pełni Pan II- Vce Prezydent Jeleniej Góry, Piotr Paczóski. Ale co tam, najważniejsze, że w Cieplicach się będzie działo! Filigranowo, można rzec! Byle hojność magistratu nie zmalała.

Kosztorysy z przed 4 lat i 7 lat gwarancji plus zatrzymana kwota gwarancyjna na okres gwarancji.

PiS wyhodował niezłą bandę nierobów. Po co pracować jak można dostać socjal.

Należy sie to bierem,nie bende dymał na budowie w syfie jak mi dają a tera mi jeszcze promenade budują że jak wezme kase z opieki to będe sobie wracał do domu nad rzeczką popijając argusa z pobliskiego lidla

Jesteś jednym z nich, bo mógłbyś przecież iść i pracować przy ofercie. Fakt jest taki czopku, że fachowcy uciekli masowo zagranicę za czasów PO-PSL. Tak rządzili, że pouciekali gdzie się dało. Tusk obiecał, że stworzy im warunki do powrotu. Nie stworzył, ale za to sam zwiał z Polski. I ten syf zostawili rządowi PiS. Ale takie dziwne kombinacje jak ty tego nie zrozumieją . Łatwiej jest zasiąść przed tefałenem i wciągać propagandę opozycyjną niż uruchomić szare komórki. Pozdrowienia dla piwka za 1,50zł.

Tylko że za po musiałem pracować na budowie a tera nie musze bo mam i mi się należy.Bende dalej głosował na pis.A za 1,50 mam dużo piwek i mam na wszystko wywalone.

Jest dramat sama patola i ludzie bez mózgu .Przez ostatni miesiąc nie przyszło na umówione spotkanie ze czterech a ze trzech popracowało po dwa dni i noga .Tłumaczenia i kłamstwa szok -myślą że człowiek jest takim pustakiem jak oni .Pozdrawiam

Skoro same patole dookoła, to zasuwaj sam inteligencie. Oferujesz nędzne pieniądze to cię zlewają. Czasy wyzysku już sie skończyły.

Jak za komuny czy się śpi czy się leży 500+ się należy.

Nie można płacić jak w Niemczech , bo zaraz prokuratura się zajmie , że za drogo i ma być jak za komuny tanio i byle jak.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.