Fatalne warunki na drogach i w górach

Fatalne warunki na drogach i w górach

Zima mocno zaatakowała. Dzisiaj (3 lutego) wszystkich drogach w naszym regionie zalega błoto pośniegowe. Fatalne warunki są na mniej uczęszczanych trasach np. Lwówek Śląski - Gryfów Śląski.  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała ostrzeżenie dla drogi krajowej nr 5 od Bolkowa do granicy z Czechami. Jazdę utrudnia padający śnieg.

Na drodze krajowej z Jeleniej Góry do Gryfowa Śląskiego  koło Radoniowa o godz. 11.45 zderzyły się dwa auta osobowe. Ruch odbywa się jedną stroną. Są duże utrudnienia.

AKTUALIZACJA

Godz. 13.00 Droga jest odblokowana.

Odśnieżanie trwa

Jak informuje Zbigniew Rzońca, rzecznik prasowy MPGK, wszystkie samochody MPGK są na ulicach miasta. Od nocy polewają je solanką, zgarniają śnieg pługami.

- Przy tak intensywnych opadach śnieżnych nie ma szans na to, by ulice były czarne - wyjaśnia.

Przy odśnieżaniu ulic miasta pracuje kilkadziesiąt osób oraz kilkanaście pługo-solarek; traktorów oraz inny sprzęt mechaniczny. Pracownicy MPGK od godz. 4.00 ręcznie odśnieżają także przejścia dla pieszych. Przy tak intensywnych śnieżycach, nie nadążają z odśnieżaniem.

Sól czy piasek

Zbigniew Rzońca wyjaśnia: W związku z licznymi kontrowersjami związanymi z sypaniem soli na oblodzone drogi, warto wiedzieć, że przed solą - w niskich temperaturach wzbogaconą o chlorek wapnia - praktycznie nie ma obecnie alternatywy. Używają jej nie tylko samorządy wszystkich polskich miast, ale także władze Berlina, Londynu i Sztokholmu. Piasek czy żużel nie spełniają należycie swej funkcji, gdyż nie rozpuszczają lodu, a jedynie go uszorstniają, dodatkowo zapychając studzienki i brudząc ulice. Ich wiosenne sprzątanie podwyższa koszta całej akcji odśnieżania nawet o 70 proc. Piasek ześlizguje się ponadto z oblodzonych chodników, żużel natomiast mocno pyli i niszczy obuwie jeszcze bardziej niż sól.

Trudne warunki w górach

Na szlakach górskich warunki są także bardzo trudne. Wieje silny wiatr, widocznośc spadła do 30 m, na trasach zalega śnieg, jest bardzo ślisko. Zamieć śnieżna utrudnia poruszanie się. Ratownicy GOPR apelują o zachowanie ostrożności.

Prognozy na kolejne dni przewidują, że utrzyma się pogoda podobna do dzisiejszej.

kpn.jpg
slisko1.jpg
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0009 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0012 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0013 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0014 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0015 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0017 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0018 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0019 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0020 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0022 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0023 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0024 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0026 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0028 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0030 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0031 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0032 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0033 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0034 (Kopiowanie).JPG
Fot. Lukasz Plocki - LP03022019_0035 (Kopiowanie).JPG
_DSC1389.jpg
IMG_0009.jpg
IMG_0034.JPG
IMG_0045.JPG

Komentarze (24)

Pan Rzonca chyba nie wychodził z domu.Na niektórych drogach pługu wogolw nie było i nie chodzi o drogi osiedlowe a główne ulice wylotowe.Od piątku było wiadomo o obfitych opadach śniegu

Oj tam, oj tam. Widocznie drogowcy, tak jak handlowcy chcą niedzielę spędzić z rodziną. Co to jednym wolno, a innym nie?

W związku z tą wiedzą postanowiono rozmnożyć sprzęt dopuszczając pługi do piaskarek.niestety pluzatka i piaskaratka nie zostały jeszcze powite.

Jak droga przez Kapele w strone Legnicy?

droga na kapelle przestałą istnieć

Bez soli nie da rady? A to ciekawe, bo drogi posypuje się także drobnymi kamyczkami i piaskiem, a to zwiększa przyczepność kół. Zamiast szkodzić środowisku, należy zrezygnować z soli.

Oczywiście, są kraje, w któych zimą nie jeździ się po śliskiej brei solankowej, tylko po ubitym śniegu , ew. posypanym piaskiem,lub drobnym żwirkiem.

O co Wam chodzi? jakie zanieczyszczenie środowiska, jakie trucie? Za Tuska sypali sól drogową do mięsa i było dobrze. Nikogo za to nie POsadzili.

Studzienki się czyści .Drogi które nie mają kanalizacji deszczowej można sypać piachem , no cóż lepiej truć.

Jadąc ok 7 rano przez ul Wolności jechało się jak przez łąki....brak jakichkolwiek oznak płużenia...Siedziba MPGK ciemna i zamknięta na głucho, żadnych śladów od wyjeżdżających pługopiaskarek. Wracając po godzinie 14 ul.Wolności nadal nieprzejezdna. Koło małej poczty leciał jakiś traktor z pługiem....Gdzie ci zapracowani pracownicy panie Rzońca, siedzieli wszyscy w tym traktorze..??

Coś tu kręcisz.Jechałeś nieprzejezdną drogą?

Uwaga drajw klub 9lutego organizują kolejną masową imprezę bez jakiegokolwiek zezwolenia, bez zabezpieczania medycznego, bez zgłoszenia w urzędzie miasta jak i bez zgody sklepu. Dodatkowo będą bawić się kilkadziesiąt metrów od miejsca tragedii jaką sporządzili na przejściu dla pieszych zabijając dwoje niewinnych ludzi. Wszyscy zgłaszajmy ten fakt do odpowiednich służb im więcej zgłoszeń tym większe szanse że wytępimy tych bandytów z naszych dróg.

władze tylko sól no bo ich samochody się nie niszczą bo jeżdżą samochodami służbowymi ale ludzi można niszczyć

Śnieg w lutym - niebywałe :)

Panie Rzońca Pan chyba wogole niema pojęcia o czym mówi,jest Pan teraz chyba na dominikanie,pańskie pługi nie jeżdżą Tak jak umowa Pana zobowiązuje.do tego gminy powinny rozliczyć ta ospałą firmę.za krzaczyne nie powinien Pan dostać nawet złotówki 1 raz na dobę to lipa a napić kieŕowcy powinny dmuchać przed wyjazdem.nastepny złodziejowaty prywaciarz.tak tak

Droga krajowa nr 3

We Wrocławiu po ostatnim ataku zimy, kiedy służby zawiodły- poleciały głowy. Tym razem służby stanęły na wysokości zadania.
A w Jeleniej Górze. Dziś ok 9 rano jechałem Wolności w Cieplicach i....szorowałem podwoziem po 20 cm warstwie śniegu. A pan Rzońca cuda opowiada.
Na drogach powiatowych jest jeszcze gorzej. Tradycyjnie droga Cieplice - Podgórzyn nieodpłużona i nie posypana- jechałem nią ok 21. Do Zachełmia nie wjechał dziś żaden autobus, mimo,że gmina odśnieżyła wszystkie drogi. Powiatowi to lata. Totalne dziadostwo ! Mamy nowego starostę i ciągle to samo : ingnorancję i niekompetencję urzędników. Policja także umywa ręce. Radaru ustawić się nie da, a zwykłe pomaganie ludziom dochodu nie przynosi, więc się nie pomaga. Radź sobie sam.
Do kolejnych wyborów, kiedy to będziemy potrzebni do pomocy przy rozdziale stołeczków. Tylko po co pomagać ? Ten weekend zimowy pokazał stosunek urzędników do nas. Zarówno w Jeleniej Górze, jak i w powiecie

Ojjj.... znowu Podgórzyn... a to pech...

Nie odśnieżane drogi w Jeleniej to chyba już standard na zabobrzu jechał traktor ale plog miał podniesiony

GWIZDY!!!! dla powiatu za NIE odśnieżanie dróg, mamy już połowę zimy a drogi powiatowe w ogóle na terenie gminy Podgórzyn nie są odśnieżane, wstyd po co ci ludzie są nam potrzebni, biorą pieniądze i z nas się śmieją.

Śmieją się z was, a dokładnie z ciebie, z całkiem innego powodu. Zakładaj gumiaki i do obory zasuwaj, a nie internet i internet! Krowy o suchym pysku stoją!

juras- nie gwiazdorz zjedz snickersa.

Wytrzyj buzię z nasienia jak do mnie mówisz!

Śnieg w zimie, czytać się już tych sensacji nie chce. Co do dróg powiatowych to powiem krótko zlikwidować powiaty, bo istnieją chyba tylko po to żeby parę osób miało pracę a radni wzięli diety.

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.