Tylko Karpacz wśród bogatych

Tylko Karpacz wśród bogatych

Słabo wypadły gminy i powiaty regionu jeleniogórskiego w Rankingu Finansowym Samorządów Terytorialnych. Nieliczne z naszych gmin są względnie zamożne (choć żadna nie znalazła się w ścisłej czołówce). Większość, to finansowe średniaki, choć było kilka okupujących bardzo niskie lokaty.

Ranking został przygotowany na IV Europejski Kongres Samorządów przez ekspertów z krakowskiej Regionalnej Izby Obrachunkowej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Opracowany został oddzielnie dla gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich, miast na prawach powiatu oraz powiatów ziemskich.
Przy ocenie zamożności samorządów wzięto pod uwagę
- udział dochodów własnych w dochodach ogółem, który obrazuje wskaźnik samodzielności finansowej gmin;
- relację nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem;
- udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem;
- obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; - udział środków europejskich w wydatkach ogółem;
- relację zobowiązań do dochodów ogółem;
- udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
Mankamentem rankingu jest to, że nie oddaje bieżącej kondycji gmin. Powstał w oparciu o dane z roku budżetowego 2016 r.
Jedyną gminą z naszego regionu, którą można uważać za bardzo bogatą jest Karpacz, który zajął 16. miejsce wśród 237 gmin miejskich (a gdyby zastosować klasyfikację generalną – też byłby bardzo wysoko). To kolejne potwierdzenie zamożności Karpacza, także w innych zestawieniach obrazujących zamożność miast i gmin plasował się bardzo wysoko. Wśród gmin miejskich świetnie wypadły też 28. Piechowice. Niestety znacznie więcej miast znajduje się wśród tych najmniej zamożnych: Świeradów – o dziwo - jest 177., Wojcieszów – 187., Zgorzelec – kolejne zaskoczenie – 197., a Kamienna Góra 204.
Wśród gmin miejsko-wiejskich (jest ich 616) właściwie żadnej nie można uznać za szczególnie bogatą. Najlepsze wskaźniki ma 61. Nowogrodziec. Bogatynia jest dopiero 87. Więcej jest takich gmin które wypada uznać za biedne: 540. jest Mirsk, 575. Świerzawa, a 587. Leśna.
Lepiej sobie radzą gminy wiejskie, a jest ich aż 1559. W tej sytuacji 27. miejsce gminy Bolesławiec wypada uznać za znakomite, podobnie jak 58. lokatę Jeżowa. Wśród takich gmin nie ma u nas zaliczanych do najbiedniejszych. Najsłabiej wypadła Stara Kamienica sklasyfikowana na 1062 pozycji.
Miast na prawach powiatu jest w Polsce 66. I przy takiej konkurencji 50 miejsce Jeleniej Góry wypada uznać za bardzo słabe. Legnica zajęła 49. pozycje, a Wałbrzych 40.
Wśród 314 powiatów najlepiej z naszych wypadł bolesławiecki – 116. w zestawieniu. Jeleniogórski był 182., zgorzelecki – 191., kamiennogórski – 197., lwówecki – 260, a lubański – 290.

Komentarze (12)

Najbardziej blado wypada gmina Podgórzyn, same długi i jeszcze większe długi. Mieszkańcy gminy trzymajcie się za portfele, wkrótce będą jeszcze większe podwyżki i podwyżki. W końcu ten co tych długów narobił, to ktoś inny musi w tej gminie je spłacić, by to wszystko wyrównać.

Brakowało mi podania miejsc innych miast regionu jeleniogórskiego. Więc uzupełniam: Bolesławiec miasto 46 miejsce, Szklarska Poręba 86 miejsce, Lubań 157 miejsce, Kowary 173 miejsce, Świeradów Zdrój 177 miejsce, Zgorzelec 197 miejsce, Kamienna Góra 204 miejsce. Porównałem też potencjał Legnicy i Jeleniej Góry które zajęły miejsca obok siebie. Ludność: Legnica ponad 100 tysięcy, Jelenia Góra 80 500. Powierzchnia: Legnica 56,29 km kw. Jelenia Góra 109,22 km kw. W Legnicy jest potężny przemysł KGHM - huta Legnica, Jelenia Góra ma małe zakłady. Za Jelenia Górą są m.innymi takie miasta jak Tarnów, Radom, Zamość, Nowy Sącz. Stawkę zamyka graniczne miasto Przemyśl.

słabe pocieszenie.

Jelenia Góra ma małe zakłady, bo duże wyprzedano konkurencji np. Fampa, którą wykupiła zagraniczna firma również produkująca maszyny papiernicze, a która potem pozwalniała ludzi, a wielkość produkcji mocno ograniczyła, inny przykład to Polfa, a obecnie Jelfa, która z dużego zakładu stała się małym zakładem.

jakby nie patrzeć trzy czwarte miast na prawach powiatu (czyli przytłaczają większość) to miasta bogatsze niż Jelenia Góra. Bogactwo tych miast nie zawsze wypływa z tzw. przesłanek obiektywnych, często to efekt znacznie lepszego zarządzania. Uchodzący za biedny pokopalniany Wałbrzych okazuje się miastem o wiele bogatszym niż Jelenia Góra. Przy tym daleko Jeleniej Górze do tempa rozwoju i inwestycji tego miasta. Legnica z doskonałym skomunikowaniem i powiększającą się SSE, KGHMem wkrótce także odskoczy nam jeszcze dalej. Mniejsze miasta jak Polkowice, Lubin, Świdnica, Bolesławiec, Zgorzelec, nie mówiąc o Wrocławiu i gminach podwrocławskich, także mocno przyspieszyły. Po wybudowaniu S3 dołączy do nich Jawor (z fabryką Mercedesa) oraz w dalszej przyszłości pewnie Złotoryja. Jakby obecne i byłe władze tego miasta (do których zaliczam także Pana) nie próbowały rozmywać rzeczywistości, to prawda jest przykra, przez wyjątkowo złe zarządzanie ostatnich 25 lat jesteśmy i pozostaniemy najbiedniejszym z dużych miast Dolnego Śląska, a różnice rozwojowe będą się, przynajmniej w najbliższych latach, tylko powiększać.

Gmina Podgórzyn? Nie opłaca się wymieniać... DNO!!!

Gmina Piechowice w czołówce.Jednak można :)

kazimierzp | 21 maja, 2018 - 08:57 człowieku jestes na jakis prochach czy po butelce taniej wodki z biedronki?

Co do gminy Podgórzyn. Ścięgny czy Miłków graniczą z Karpaczem, korzystają z jego atrakcji na maksa. Mnóstwo pseudo agroturystyki, pokoje pełne gości, przewozy bryczkami bez podatku. A co z tego ma gmina Podgórzyn? NIC. Opodatkować to towarzystwo i znajdzie się kasa na inwestycje.

Jelenia Góra już dawno straciła w tym biegu, a raczej politycy z ostatnich 28 lat stracili szanse dla naszego miasta. Zamiast rozwijać turystykę , a w późniejszych latach przemysł to rozwinęli handel wielkopowierzchniowy do takiej wielkości że zabił mały handel w mieście. Idą kolejne wybory samorządowe, głosujcie dalej na tych cudotwórców z czerwonej zmiany a będziemy podrzędną mieściną gdzieś na południowym zachodzie Polski z 30 tysiącami mieszkańców.

Niestety jakoś nie dziwi spadek Szklarskiej Poręby w rankingu: Karpacz 16 miejsce, Szklarska Poręba 86 ...

BRAWA DLA STAREJ KAMIENICY !! Napisano "Lepiej sobie radzą gminy wiejskie, a jest ich aż 1559. ........................ Najsłabiej wypadła Stara Kamienica sklasyfikowana na 1062 pozycji. " CZYLI STARA K , jeszcze o trzy miejsca pod kreską ;) haha

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.