PiS i Bezpartyjni będą rządzić Dolnym Śląskiem

Fot. Bezpartyjni Samorządowcy

Po niemal miesięcznych negocjacjach powstała koalicja samorządowa, która będzie rządzić na Dolnym Śląsku. Dziś (wtorek, 13 listopada) umowę o zasadach współrządzenia podpisało PiS oraz Bezpartyjni Samorządowcy. W imieniu Bezpartyjnych Samorządowców podpisali ją prezydent Lubina Robert Raczyński i marszałek województwa Cezary Przybylski, a w imieniu Prawa i Sprawiedliwości minister Michał Dworczyk i przewodniczący dolnośląskich struktur partii Adam Lipiński. Umowa obowiązywać ma przez pięć lat.

W wyborach sejmiku województwa Bezpartyjni Samorządowcy osiągnęli trzeci wynik, zdobywając sześć mandatów. Wygrał PiS – 14 mandatów; niewiele mniej zdobyła PO – 13 mandatów. Taki układ sił od razu wskazywał, że to Bezpartyjni utrzymają władzę i będą mogli wybrać sobie koalicjanta. Negocjowali z obiema partiami, ale od samego początku więcej mogła zaoferować partia rządząca i od początku Bezpartyjnym było bliżej do PiS.
Wynegocjowano dla Dolnego Śląska sporo. Obniżeniu o 15 proc. ma ulec (w odniesieniu do KGHM) podatek od kopalin, co oznacza ok. 200 mln zł rocznie mniej daniny płaconej przez kombinat. Od kwietnia przyszłego roku samorządy gminne mają mieć udział w tym podatku. PiS zobowiązał się także do budżetowego zaangażowania w inwestycje drogowe (łącznik między „ekspresówkami”, połączenie Jeleniej Góry i Wałbrzycha z S3, droga ekspresowa z Wrocławia do Międzylesia, kilka obwodnic miast, m.in. Złotoryi, wycofanie się GDDKiA z likwidacji części zjazdów, przy okazji modernizacji A4); inwestycje w linie kolejowe (stworzenie kolei aglomeracyjnej i przekazanie samorządowi nieużytkowanej infrastruktury kolejowej); wsparcie budowy centrów sportowych m.in na Polanie Jakuszyckiej i w Lubinie, budowę szpitala onkologicznego oraz Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego, stworzenie programu walki ze smogiem oraz programu gazyfikacji gmin.
Ustalono także podział funkcji w sejmiku. Bezpartyjni Samorządowcy mają prawo do zaproponowania marszałka województwa i dwóch członków zarządu; Prawo i Sprawiedliwość również będzie mieć dwóch wicemarszałków oraz przewodniczącego sejmiku. Niemal pewnym jest, że funkcję marszałka zachowa Cezary Przybylski. Poza nim we władzach województwa prawdopodobnie znajdą się Tymoteusz Myrda i Michał Bobowiec z Bezpartyjnych oraz Krzysztof Zieliński, Witold Idczak i Marcin Krzyżanowski z PiS. Pierwsza sesja sejmiku – 19 listopada.
 

Komentarze (69)

Szok, wstyd, hańba - bezpartyjni PiSowcy

brawo, udało sie uzgodnic to, czego jeleniogórskie platfusy mając swój rząd, sejmik i lokalne władze nie potrafiły - łącznik jeleniej góry doS3

Ple ple ple. A kto jest gwarantem tych uzgodnień? Może kłamca Morawiecki? Ha ha ha i jeszcze raz ha.

Prawdomówność i dotrzymywanie słowa przez PiS są wręcz legendarne. Macierewicz nie był ministrem obrony, Morawiecki nie kłamie itd. Nikt nie da nam tyle, ile PiS nam obieca.

Niestety taka koalicja nie wróży nic dobrego dla Jeleniej Góry. Mam jednak inne życzenie: oby te władze zakręciły wreszcie kurek pieniędzy dla wrocka. To miasto nie potrzebuje wsparcia, w przeciwieństwie do biednej Jeleniej Góry.

Ta biedna Jelenia Góra sama sobie pętelkę na szyi zacisnęła wybierając kogoś , kto jeszcze głębszy grób będzie dla niej kopał i w życiu nie podejmie współpracy z żadną partią. Gratuluję wam wyboru :D w momencie , w którym dolnośląskie miasta wybrały takie władze , które dadzą im rozwój.

Pieniądze i Stołki, Misiu - to się liczy w naszej pożal się boże polityce, nic więcej (poza nielicznymi przypadkami). Masz ostatni przykład, łapówka - 40 milionów zł, którą podobno chciał zajumać od Czarnieckiego z Getinbanku ten koleś z Pisu z KNF rekomendowany przez Szydło. Sprawa się rypła, bo została nagłośniona - a ile takich przekrętów nie wychodzi na światło dzienne?

Nareszcie w tej Jeleniej Górze coś zacznie się robić. Dobre posunięcie ludzi z sejmiku. Myślą o przyszłości.Brawo PiS i bezpartyjni samorządowcy.

W Jeleniej nic nie zacznie się dziać bo prezydent nie będzie chciał współpracować z PiS-em.

i bardzo dobrze ,dlaczego ma się sprzedawać to nie jest ŚMIEC TYLKO CZŁOWIEK NA POZIOMIE TAK TRZYMAC

W innych serwisach podano jeszcze powstanie Centralnego Ośrodka Sportu Kotliny Jeleniogórskiej, a cóż to za monstrum ma powstać i po co?

Jak za dawnych, dobrych lat. Centralny ośrodek, pewnie jeszcze centralnie sterowany.

Ciekawe jak Pan Obrębalski spojrzy w twarz swoim wyborcom. Za pół roku dowiemy się z oświadczeń majątkowych całej prawdy.

Obrębalski - hańba, wstyd!

Niby dlaczgo?Masz takie widzi mi sie!Wysokie stanowiska w sejmiku zajmowali zarówno Pokój i Łuzniak .Nasz rgion był pomijany w kazdym wiekszym projekcie.

nie byli bezpartyjni!!!

I dalej pozostał bezpartyjny.

Bezpartyjny ślizgacz z połykiem...

Pan dr hab. Marek Obrębalski z Uniwersytetu Ekonomicznego wie co robi. Zawsze dbał o ludzi i miasto.Brawo panie Marku, Dziękujemy.

Weź Marek przestań, co?

Tym sposobem JG pozostała na uboczu. Nie mamy poparcia w rządzie, a teraz jeszcze nie mamy poparcia w województwie. Dlaczego? Dlatego, że na każdym innym szczeblu wyborcy głosowali na PiS i bezpartyjnych, a u nas zabetonowany elektorat od lat wybiera komunistów i PO. No to teraz czeka nas bardzo ubogie i trudne 5 lat oraz dalsze wyludnianie miasta.

No właśnie. Warto też dodać, że kiedy PO rządziło i Polską i Jelenią Górą, to też pieniądze rządowe omijały nas szerokim łukiem. Ciężko zrozumieć czemu jeleniogórzanie głosowali na KO.

Bo nie wierzą PiSowi?

Czyli uważasz Pan że lepsza prostytucja niż demokracja. lepsze k..two niż honor.
To gratuluję tylko proszę na swoim domu napisać "zamtuz" żeby uczciwi wiedzieli z kim mają do czynienia.

Według Ciebie PiS jest uczciwy?

mam swoje lata 60,zadnej parti nie wierze ,zlodzieje byli sa i beda ,dla siebie dla ludzi nic 0 jak ich ogladam w TV ,zadko to krew mi sie gotuje,co te nie ludzie odp,,,adla nich to tylko KASA .

wyludnianie, powiadasz. To mamy paradoks, bo im mniej ludzi, tym widać bogatsi jesteśmy - domki i hacjendy wysypują się jak pryszcze przy ospie - wszystkie okoliczne łąki i ciekawe tereny zostały zabudowane i wciąż buduje się nowe osiedla - i co, niby duchy je zasiedlają??

Te domki o których piszesz to przyjaciele jeleniogórskiego korytka budują sobie. Cała reszta zasuwa na te domki dostając w zamian 1600zł.

Brawo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zróbcie coś dla Dolnego Śląska wspólnie . Hmm...a Jelenia zapaddziura :( Tak już będzie przez kolejne 5 lat . Chcieliście to macie ...Pan Łużniak Platforma , Radna żona Pana Zawiły i Pan Zawiła w sejmiku ...na aucie :(

Glosowalem na nich, nie bardzo podoba mi sie koalicja z PiS. Wierze, ze jest zrobiona nie dla stanowisk tylko dla regionu. W tym, dla JG. Wiadomo, ze od partii rzadzacej mozna wiecej wyrwac. Dlatego proponuje, zobaczmy co "zalatwia" dla nas. Pamietajmy o tym przy nastepnych wyborach.

W umowie koalicyjnej nie ma nic o Jeleniej Górze - wszyscy głosujący na Obrębalskiego możecie mu podziękować jak spotkacie go na ulicy

człowieku zanim coś napiszesz, naucz się myśleć i czytać ze zrozumieniem

Honor, zasady, etyka to towar deficytowy. Ale prawda jest taka, że jaki naród, taka władza.
Wśród nas zwykłych ludzi też tak jest. Jak spytasz o PiS, to każdy potępia, " na nich nie głosował"....... Ale kasę bierze. Dotyczy to zarówno benificientów 500 +, jak i radnych.Nawet Kościół za kasę posegregował swoje " owieczki na lepsze i gorsze. Cóż tak to u nas jest, że nawet śmierdząca kasa budzi szacunek. Byle do koryta, byle do władzy....I mało kogo to obchodzi, co bedzie za parę lat...

O Boże! Przybylski znowu marszałkiem? To teraz z Bolesławca chyba Dubai zrobi

Wiadomym było zaraz po ogłoszeniu wyników jaka będzie koalicja.Schetyna zbyt wcześnie odtrąbił sukces KO.Zawiazanie takiej koalicji źle wróży dla JG.obym się mylił.Tym samym wydaje mi się że w muzeum też nastąpi zmiana i tu mamy powód startu w wyborach żony obecnego prezydenta .

Tylko Mróz i Machalek w nich nasza nadzieja

No to źle z nami :D Równie skuteczne, jak ich pomoc, jest oddawanie czci bóstwom wód i gór.

Honor i Ojczyzna tylko na sztandarach, a w życiu - mamona ! A Jelenia Góra? Chyba trzeba stąd zwiewać...

Jeleniogórzanie wybraliście przecież złotoustego cudotwórcę. Miasto nazywane już Jelenią Dziurą będzie kwitnąć w odwrotnym kierunku. Nie chcieliście zmian ( większość miast na Dolnym Śląsku chciała) to teraz kwiczcie przez 5 dłuuuuuugich lat. Każdy z was widział co się działo przez ostatnie dwie kadencje i nadal chcecie nędzy. Tylko pogratulować. Ale w tym przypadku bardziej wypada kondolencje złożyć.

Bezpartyjni to zdrajcy!!!!!!!!!! z PISEM daleko nie zajdziecie!!!!!!!! zapamiętamy was!!!!!!!! Dolnoślązacy nie chcą PISU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak były wybory to chyba na Malediwy pojechałeś. Akurat tak się składa , że Dolnoślązacy w większości zagłosowali za PiS. Tylko Jelenia Czerwona Dolina wybrała to co zwykle - czyli próżnię . Wróć na Malediwy

W województwie rozwój i postęp, a w tutaj najprawdopodobniej będzie to co było, czyli kasa na inwestycje dalej będzie omijać "czerwoną kotlinę" szerokim łukiem!?I bardzo dobrze, skoro wyborcy nie wyciągnęli wniosków z tego co się tu działo w ciągu ostatnich dwóch dekad to widocznie jest im dobrze z tym marazmem i bylejakością!?

Będziemy mieć plażę! Plażę,słyszysz! Taka plaża wśród gór,to dopiero będzie! Póki jej nie zmyje...

Właśnie doszłam do wniosku że w wyborach zmarnowałam swój głos.Oszukano mnie.Ale ja mam za to hasło dla was do rozmyślań(ZA PIENIĄDZE KSIĄDZ SIĘ MODLI,ZA PIENIĄDZE LUD SIĘ PODLI)Teraz tak o was myślę.

Możesz tym swoim hasłem dziurę wylotową podetrzeć. Albo wysłać je do Koalicji Obywatelskiej - oni pasują do tego twojego hasełka ( tylko zanim wyślesz hasło to nie używaj do podcierania bo inaczej listonosza zniechęcisz do pracy).

Przecież łącznik Jeleniej Góry i Wałbrzycha był już wcześniej wpisany do realizacji. Bezczelne kłamstwo - dwa razy "sprzedawać" ten sam temat . Chyba ,że będzie to czteropasmowa "S" - trzy pasy w tym obwodnica Kaczorowa była już "przyklepana" przez panią poseł Czernow

był wpisany? gdzie? chyba w notesie u Czernowowej

No cóż bezpartyjni poszli tam gdzie rozdają pieniądze. Ale to już ich ostatnia kadencja. Nikt już się nie nabierze.

Bezpartyjni to kolaboranci

PIS TO SYF

Napisz komentarz

WERYFIKACJA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.